Chcesz mieć więcej wolności?

Rate this post

 

– Mamo, czy mogłabym dzisiaj nocować u Roksany? Wszystkie dziewczyny tam będą. Rodzice Roksany zgodzili się na piżamową noc…  

Gabrysia przez chwilę miała nadzieję, że mama się zgodzi. Ale po chwili straciła wszelkie złudzenia.

 

 

 

– Nocowanie u koleżanki? – zapytała mama. – Córciu, ja po tym, co ostatnio zrobiłaś, nie mam ochoty zgadzać się na twoje spotkania z przyjaciółkami – dokończyła.

– Ale przecież nie mam kary! – powiedziała wzburzona dziewczyna i poczuła wzbierające pod powiekami łzy. Nie chciała się teraz rozpłakać. Przecież miała właśnie udowodnić mamie, że jest wystarczająco duża, żeby móc spędzać noc u koleżanki.

– Nic mi nie wolno! – wykrzyczała więc już przez łzy, z którymi nawet nie starała się walczyć. – Nie mogę nigdzie chodzić sama po szkole, nie mogę iść sama na zakupy do centrum handlowego, nie mogę nocować u koleżanek! To niesprawiedliwe! Mam dwanaście lat, nie dwa!

– I rzeczywiście zachowujesz się jak prawie dorosła osoba – mama zmierzyła Gabrysię spojrzeniem i wyszła z pokoju.

„To się nigdy nie zmieni” – pomyślała jeszcze Gabi i z rezygnacją powlokła się do swojego pokoju. Teraz tylko musiała napisać dziewczynom, że – chociaż nic nie zrobiła i nie ma szlabanu – nie przyjdzie na piżama party, bo rodzice jej zabronili. Znowu. 

Znacie podobne sytuacje?

Dlaczego mama nie zgodziła się na to, o co prosiła Gabrysia? O co tu chodzi?

To naturalne, że młodzi ludzie w okresie dorastania chcą poszerzyć granice swojej samodzielności. Pojawiają się pierwsze prośby o późniejszą godzinę powrotu do domu, o możliwość samodzielnego kupowania sobie chociażby ubrań, o wyjścia na dłużej z koleżankami.

To również zupełnie normalne, że rodzice nie zawsze i nie od razu wszystkie te prośby zgadzają się spełnić. Powodem może być to, że nie do końca swojemu dziecku ufają, ale także to, że zwyczajnie się o nie boją.

***

Czy to znaczy, że nastolatki nie mają szans na choćby niewielkie poszerzenie granic swojej swobody? Ależ skąd!

Piąta klasa to zwykle moment pierwszych samodzielnych decyzji, rzecz jasna na początku bardzo drobnych. Jak więc tym wszystkim młodym ludziom, którzy mogą sami chociażby jeździć do szkoły czy kupować sobie ubrań, udało się to wynegocjować? Sposobem! Na szczęście nie jest to sposób tajemny…

 

Sposoby na rodziców  

Przede wszystkim udowodnij, że zasługujesz na ich zaufanie. Spróbuj pozbyć się uprzedzeń i postawić choćby na chwilę w ich sytuacji. Chyba trudno się dziwić, że rodzice nie mają do ciebie wielkiego zaufania, skoro do tej pory nie mieli zbyt wielu okazji, żeby przekonać się, że na to zaufanie zasługujesz. Dołóż wszelkich starań, żeby od tego momentu udowodnić im, że naprawdę jesteś już (w miarę) dojrzałym człowiekiem.

A co robi dojrzały człowiek? Dotrzymuje danych sobie i innym obietnic. Chciałeś psa? To teraz dbaj o niego, wychodź z nim na dwór. (Nawet jeśli pada, tak, tak!) Obiecałaś poprawić sprawdzian z historii? To popraw ten sprawdzian!

 

Zachowuj się tak, żeby rodzice nie mieli wątpliwości, że etap wymuszającego wszystko płaczem dzidziusia masz dawno za sobą.

Zacznij od małych rzeczy.

Jeśli będziesz postępować małymi kroczkami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że te wakacje rodzice pozwolą ci spędzić na wymarzonym obozie harcerskim.

→ Trzymaj się zasad, które wpoili ci rodzice.

Żaden rodzic nie pozwoli nastolatkowi nawet na odrobinę samodzielności, jeśli przekona się, że każdą taką okazję jego dziecko wykorzystuje do manifestowania swojego buntu.

→ Rozmawiaj.

Żaden rodzic nie jest wróżką i choć większość robi, co może, żeby zrozumieć swoją pociechę – pewnych rzeczy po prostu nie są w stanie się domyślić! Skąd mama ma wiedzieć, że marzysz o wypadzie z koleżankami do centrum handlowego, skoro do tej pory bez mrugnięcia okiem chodziłaś tam z mamą właśnie?!

 

 

LILKA PONCYLIUSZ-GURANOWSKA

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
1 komentuj

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *