Jak oceniasz siebie?

Dlaczego w tych samych okolicznościach ludzie zachowują się inaczej? Czy to może mieć związek z tym, co sami o sobie myślą?

  

Dowiedz się, co to jest samoocena! Samoocena to myśli w twojej głowie. To sposób, w jaki porównujesz się z innymi. „Jestem taki sam jak wszyscy, w jednym dobry, w czymś innym słaby” albo: „Jestem najgorszy”. To sposób, w jaki reagujesz na porażki: „Nie wyszło mi, muszę więcej się uczyć” lub: „Nigdy nic mi się nie udaje, bo jestem beznadziejny”.

 

Samoocena człowieka może się zmienić.

Dziś możesz źle o sobie myśleć, bać się tego, że koledzy będą się z ciebie śmiać, robić głupie rzeczy, przeszkadzać na lekcjach, myśleć, że jesteś ze wszystkich najgorszy, nie lubić siebie. Za rok może być całkiem inaczej. Pomyśl, w jakiej jednej rzeczy chcesz być naprawdę dobry, najlepszy. Ćwicz na gitarze, wytrwale trenuj, ucz się jednego przedmiotu. Gdy będziesz mistrzem w jednej rzeczy, zobaczysz, że pewniej staniesz na nogach, a twoje zachowanie we wszystkich innych sprawach od razu się zmieni.

Naucz się rozpoznawać różnicę: osoba z wysoką samooceną czy bufon?

Jaki jest człowiek z wysoką samooceną? Człowiek z wysoką samooceną nie boi się wyzwań. Wie, że w niektórych sprawach popełnia błędy, ale umie się do nich przyznać, przeprosić, zmusić i ciężko pracować.

Bufon to osoba nadęta, która uważa, że jest we wszystkim najlepsza. A tak naprawdę niewiele sobą reprezentuje albo jeśli nawet coś umie, potrafi, w czymś jest dobra, uważa się za lepszą od innych, więc po co ma się czegoś jeszcze uczyć? I często się przez to obraża, generalnie nie da się z nią wytrzymać 🙁

 

Co może dać pisanie?

Pisanie ma wielką moc oddziaływania na umysł. Gdy coś sobie zapisujesz, twój mózg lepiej to zapamiętuje, niż gdy tylko czytasz. Zapamiętaj sobie z tego artykułu zdania, które chciałbyś każdego dnia słyszeć w swojej głowie. Wypisz je na zeszytach lub powieś nad biurkiem. Po jakimś czasie twój mózg zmieni myślenie o sobie 🙂

 

 

EWA NOWAK

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *