Masz swoje prawa!

Jakiś czas temu uruchomiliśmy w „Victorze Juniorze” nową rubrykę, którą nazwaliśmy: Masz swoje prawa! Rzecznik Praw Dziecka wyjaśnia. Jeśli macie jakiś problem, z którym nie potraficie sobie poradzić, ktoś łamie wasze prawa, piszcie do nas na: redakcja@victor-junior.pl, w temacie e-maila wpiszcie: Do Rzecznika Praw Dziecka. Wasze listy przekażemy do Biura Rzecznika Praw Dziecka, a wybrane zaprezentujemy w „Victorze Juniorze”.

 

 

Wasz rówieśnik ma problem. Co może zrobić?

Z listu Antka (10 lat):

Koledzy z mojej klasy chyba się na mnie uwzięli. Ciągle mi dokuczają i przezywają mnie. Ostatnio zabrali mi piórnik i porozrzucali moje zeszyty. Jest mi bardzo smutno i mam już tego dosyć. Czasami nie mam ochoty iść do szkoły. Mama mówi mi, żebym nie zwracał na nich uwagi, ale nie jest to takie proste. Co mogę zrobić?

 

 

Rzecznik Praw Dziecka wyjaśnia:

Niestety, czasami tak się dzieje, że niektórzy dokuczają innym. Trzeba koniecznie nauczyć się dawać z tym radę, reagować w odpowiedni sposób.

Pamiętaj jednak, że nikomu nie wolno cię obrażać, bić, nie szanować twoich prywatnych rzeczy. Kiedy ktoś traktuje cię w ten sposób, właściwie nie da się nie zwracać na to uwagi. Dlatego zawsze masz prawo powiedzieć, co czujesz, też nie obrażając nikogo, i prosić o pomoc.

Na pewno masz w szkole nauczyciela, któremu ufasz najbardziej, pedagoga lub psychologa szkolnego, którzy wiedzą jak rozwiązać twój problem. Podejdź do wybranej przez siebie osoby i poproś o rozmowę. Opowiedz o swojej sytuacji i wyjaśnij dlaczego sprawia ci przykrość. Dorośli, pracujący w szkole, mają obowiązek dopilnować, żebyś czuł się tam dobrze i powinni wiedzieć, co zrobić, żebyś rano szedł do niej z uśmiechem.

Pamiętaj, że gdybyś chciał porozmawiać o swojej sytuacji, zawsze możesz zadzwonić na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, pod bezpłatny numer 800121212.

Na zdjęciu: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak z dziećmi / fot. Piotr Molęcki, BRPD 

 

Na stronie www. brpd.gov.pl znajdziecie ważne informacje o działalności Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka.

 

List o innej tematyce z problemem nastolatka, na który odpowiada Rzecznik Praw Dziecka, możecie przeczytać w Victorze Juniorze nr 25/2017. Zapraszamy do czytania! 🙂

 

Junior_25_2017_okladka.indd

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *