Kto podkrada kolegom jedzenie?

Największy, najmądrzejszy i najbardziej „rozgadany”. Nie ma skrupułów, by… podkraść koledze jedzenie… Co jeszcze warto wiedzieć o kruku?

 

Duży czarny ptak, który żywi się padliną i wydaje nieprzyjemne dźwięki? W dawnych stuleciach nie budziło to sympatii. W XVII w. oskarżano nawet kruka o kontakty z ciemną stroną mocy i tępiono. Wyganiano z miast, do których udawał się w poszukiwaniu odpadków. Skąd tam resztki? Nasi przodkowie nie mieli systemu koszy na śmieci i wszystko wyrzucali na ulicę. Prawdziwy raj dla niewybrednych żołądków! Kruk jednak musiał zrezygnować z łatwego posiłku. Przeniósł się w odludne miejsca.

***

Niektórzy współcześnie żyjący ludzie oskarżają kruka o zabijanie małej zwierzyny. Badania tego nie potwierdziły. Na przykład liczba zajęcy zmniejsza się z powodu chorób pokarmowych, wynikających m.in. z nadmiernego stosowania przez rolników chemicznych nawozów, a nie polowania ptaków. Mimo to część myśliwych podkłada zatrute jaja, by pozbyć się szkodników, w tym kruków. Dlatego czarne ptaki szukają miejsc odludnych.

***

Kruki gniazdo budują na wierzchołkach wysokich drzew (najczęściej iglastych), na półkach skalnych w górach lub na wielkich słupach trakcji elektrycznej. Pary łączą się na całe życie i każdego roku korzystają z tego samego lokum. Ciągle je ulepszają lub naprawiają, więc po kilku latach dochodzi nawet do metra wysokości. W takim przytulnym (gniazdo wyłożone jest mchem i sierścią zwierząt) domku na świat przychodzą pisklęta kruka. Samica składa jaja na przełomie lutego i marca. Najwcześniej ze wszystkich ptaków w Polsce! Wiąże się to z dużą ilością pożywienia – po zimie łatwo znaleźć martwe zwierzęta i żerujące na ich ciałach robaki. Smacznego! 🙂 Mimo iż dla nas nie brzmi to apetycznie, padlina stanowi 2/3 pożywienia kruka.

***

Ptaki te potrafią naśladować różne dźwięki, np. przyciągające wilki. Po co to robią? Drapieżniki rozrywają skórę padłych zwierząt i kruki mają ułatwiony dostęp do mięsa.

MAGDA OPOKA

 

Chcecie więcej wiedzieć o krukach? Czytajcie wydanie 25/2017 „Victora Juniora”! Zapraszamy! 🙂 

 

 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *