Pomóż psiakom w schroniskach!

Czy wyszedłbyś boso na śnieg? Zwierzęta nie mają wyboru.

 

Nasi zwierzęcy przodkowie stracili sierść w wyniku ewolucji.

Według naukowców, utrata owłosienia doprowadziła do rozwoju mózgu. Jak to możliwe? Na przykład u zwierząt kolor futra oznacza przynależność do stada, a zjeżona sierść – wrogość. Człowiek może to wyrazić w inny sposób. Musiał jednak wykształcić sobie odpowiednie metody. Mowa to też skutek zmian w zachowaniu. Najpierw trzeba było „odzyskać” usta. Zwierzęta bowiem chłodzą się otwierając pysk i ziejąc. Ludzie podczas gorących dni pocą się, dzięki czemu mogą wykorzystać usta do komunikacji. Coś za coś. Teraz na zimę potrzebujemy butów na grubej podeszwie, ocieplanych spodni, swetra, puchowej kurtki, szalika, czapki i rękawiczek.

Dzikie zwierzęta przed zimą jedzą więcej.

Muszą wyhodować grubą warstwę tłuszczu pod skórą, bo ona będzie chronić ich przed mrozem. Plus puszyste futro, o wiele grubsze niż to, które mają w lecie. Czworonogi mieszkające w domach, zatraciły nieco ten zwyczaj. Przez cały rok mają te same warunki. Dlatego nie jest im wcale cieplej niż ludziom. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza podczas dużych mrozów. Psom mało aktywnym, które nie biegają i nie rozgrzewają się same, lepiej ograniczyć wtedy spacery do minimum.

Jeśli ujemne temperatury utrzymują się dłużej, można podawać pupilom bardziej kaloryczne jedzenie.

Pomyślcie także o dobrym legowisku. Czy ktoś z was chciałby spać w mroźny dzień na zimnych kafelkach? Nie mówiąc już o psach mieszkających na dworze. Tam podstawa to przytulna buda wyłożona słomą, która najlepiej trzyma ciepło.

W chłodne dni pamiętajmy także o zwierzętach, które nie mają domu.

W Polsce działa blisko 200 legalnych schronisk dla bezdomnych zwierząt. Rocznie trafia tam ok. 70 tys. psów. Bardzo wiele z nich znajduje nowych właścicieli. Jednak liczba czworonogów przyjętych i oddanych do adopcji jest podobna. Dlatego w schroniskach w całym kraju mieszka stale ok. 35 tys. psów. To dużo, dlatego każda pomoc się przyda.

Co możesz zrobić, by pomóc zwierzakom w schroniskach?

→ Porozmawiaj z rodzicami. Jeśli nie macie jeszcze czworonożnego domownika, rozważcie adopcję zwierzaka ze schroniska. Nie kupujcie drogich szczeniaków z prywatnych hodowli. Pies to nie gadżet, którym należy się popisywać przed znajomymi.

→ Jeśli ktoś z was jest uczulony na sierść, pozostaje wtedy adopcja wirtualna. Na stronie schroniska (dowolnego) wybieracie zwierzaka i deklarujecie comiesięczne wpłaty (ich wysokość ustalacie sami).

→ Dla zwierzaków można zbierać nie tylko pieniądze. W schroniskach zawsze przydadzą się ciepłe koce, ręczniki na legowiska i pożywienie. Dlatego pomyśl, czy nie możesz zorganizować zbiórki w klasie? To proste:

  1. Skontaktuj się z najbliższym schroniskiem i zapytaj, jakich rzeczy aktualnie potrzebują.
  2. Opowiedz o tym kolegom na godzinie wychowawczej.
  3. Zebrane rzeczy zawieźcie do schroniska.

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji ?
Zrobisz to wypełniając poniższy formularz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *