Zostań wolontariuszem!

Zosia, Tomek, Kamil i Filip – oni spodobali się sobie w nowym wcieleniu dużo bardziej. Może i ty spróbujesz?

 

 

Zosia do szkolnej grupy wolontariackiej dołączyła dopiero miesiąc temu, ale wciąż nie może odżałować, że zdecydowała się na to tak późno. – Opiekunka naszego koła nawiązała kontakt z domem spokojnej starości, niedaleko naszej szkoły. Odwiedzamy tam starszych ludzi, czytamy, rozmawiamy, czasem oglądamy coś z nimi w telewizji – opowiada. To tam Zosia poznała panią Stasię, samotną 76-latkę, która nauczyła ją grać w szachy. I teraz Zosia i pani Stasia dogadują się tak dobrze, jakby były wnuczką i babcią.
– Takie dwie godziny w tygodniu to dla mnie niewiele, a dla pani Stasi jedna z nielicznych rozrywek. Poza tym lubię tam chodzić, bo wreszcie ktoś ma ochotę słuchać o wszystkich moich problemach, a ja się nie boję o tym mówić – przyznaje Zosia.
Bo i ona i większość wolontariuszy, przyznaje, że pomaganie to coś, co działa w dwie strony.

– Ma się swoją satysfakcję, że się nie jest wiecznym marudą, że się umie zmobilizować do czegoś wartościowego – mówi Tomek, który jest w szkolnym klubie wolontariatu razem z Zosią. I dodaje, że on też coś zyskuje z rozmów z panem Janem, którego odwiedza w domu spokojnej starości. Nauczył się być cierpliwy, opowiadać w taki sposób, by inni rozumieli, o co mu chodzi i już się tak szybko nie irytuje jak kiedyś. I może dlatego poleca wolontariat wszystkim swoim znajomym.
***

W klasie Kamila najsilniejszą pozycję ma 7-osobowa paczka, która wyznacza trendy. To oni decydują, czy coś jest ok czy niekoniecznie, czy warto się zaangażować czy wprost przeciwnie, lepiej nie robić sobie obciachu. I tak się składa, że ta silna grupa uważała, że fajnie jest pomagać innym. Po długich podchodach udało im się namówić nauczycielką od angielskiego, by zgodziła się zostać opiekunką szkolnego koła wolontariatu i zaczęli współpracę z fundacją, która wspiera dzieci z domów dziecka. W zależności od tego, jakiej pomocy potrzebuje fundacja, tym zajmują się szkolni wolontariusze. Rozdają ulotki, wieszają plakaty, organizują zbiórkę prezentów świątecznych, pomagają w zrobieniu pikniku albo w posprzątaniu magazynu fundacji. – Można powiedzieć, że fundacja zna nas już tak długo, że może na nas zawsze liczyć. I to jest superuczucie – wiedzieć, że ktoś może na nas polegać – mówi Filip, szef szkolnego klubu wolontariatu. Dlaczego zaczął pomagać? – Bo to ma więcej sensu niż kilka godzin gry na komputerze albo oglądanie jakiegoś serialu. Można komuś pokazać, że liczą się jego problemy i to jest naprawdę fajne – wyjaśnia.

***

Warto sprawdzić, czy taki klub nie działa w waszej szkole, a jeśli go nie ma, wystarczy skrzyknąć się w parę osób, znaleźć fajnego nauczyciela-opiekuna i już możecie zacząć działać. Pola do popisu jest mnóstwo. Wszystko zależy od zainteresowań.
Nawet jeśli nie macie doświadczenia w wolontariacie i obawiacie się, czy to może się wam spodobać, ale coś was kusi, by spróbować, to… uwierzcie, nie ma lepszej drogi niż spróbować. Nie każdemu muszą się spodobać kwesty uliczne albo zbiórki żywności, ale pewnie prawie każdy może znaleźć taką formę wolontariatu, która będzie mu sprawiała frajdę. A na pewno się o tym nie przekonamy, jeśli nie spróbujemy. Najważniejsze jest tylko to, by zacząć. A dobra energia, jaka się przy tym tworzy, pewnie was porwie:)

 

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

→ Zaangażowanie w sprawy innych to najlepszy sposób na zdobycie dystansu do swoich problemów i zmartwień. Możliwe, że te problemy widziane w szerszym kontekście wydadzą się wam wcale nie takie straszne?

→ Udowodnisz rodzicom, że już nie jesteś dzieciakiem, stajesz się odpowiedzialny i można ci zaufać. A najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że to prawda!

→ Poczujesz się kimś bardziej potrzebnym niż dotąd. Możliwe, że w tym nowym wcieleniu spodobasz się sobie dużo bardziej.

 

ALEKSANDRA RZĄŻEWSKA

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *