Problem w szkole? Do rozwiązania!

 

Jak włączyć wszystkich do działania? Na list czytelniczki „Victora Juniora” odpowiada Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka.

 

Z listu do redakcji…

W kwietniu mamy jechać na szkolną wycieczkę. Na ten cel chcemy sobie uzbierać pieniądze (żeby móc dołożyć i jechać nie na dwa, ale na cztery dni) i organizujemy kawiarenki. Polegają one na tym, że uczniowie przynoszą do szkoły upieczone ciasta, potem je kroimy i sprzedajemy. Wszystkie pieniądze z kawiarenki idą do klasowej skarbonki. Z jednej kawiarenki udaje nam się zebrać nawet do 500 zł! Jednak ostatnio coś się zepsuło. Bardzo mało osób przyniosło ciasta na dwie kawiarenki organizowane w styczniu. Zarobiliśmy na nich trochę ponad 100 zł. Jak tak dalej pójdzie, boję się, że nie uzbieramy potrzebnej kwoty na wycieczkę.

Dlaczego nie wszyscy włączają się w tę akcję? Została tylko mała grupka, która chce przynieść ciasto i np. zrobić plakaty ogłaszające, że będzie kawiarenka (bo one też są potrzebne), a potem dyżurować, żeby te nasze produkty sprzedawać. Ale to za mało.

Czy wychowawczyni może kazać wszystkim uczniom brać udział w tych kawiarenkach? Albo chociaż czy jedną kawiarenkę może przygotować jedna grupa, a następną – inna, itd. Żeby było sprawiedliwie. W klasie jest 22 osoby, a tylko 9 bierze zawsze udział w kawiarenkach.

Zuzia, klasa 5

 

Rzecznik Praw Dziecka wyjaśnia:

Zuziu,

trudno jednoznacznie powiedzieć, dlaczego nie wszyscy włączają się we wspólne przedsięwzięcie. Może nie do końca rozumieją pomysł i nie wierzą w jego powodzenie? Dlatego warto, rozpoczynając realizację każdego pomysłu, omówić go z wychowawcą, z rodzicami, a przede wszystkim na forum klasy. Wówczas łatwiej jest zadbać o kwestie organizacyjne, a potem o realizację poszczególnych zadań.

Najlepiej, by wychowawczyni przypominała o waszym pomyśle na najbliższym zebraniu z rodzicami. Następnie – podczas godziny wychowawczej – spróbujcie uzgodnić plan, wyznaczyć terminy i może podzielcie się na grupy, z których każda będzie miała do wykonania określone zadanie.

Pamiętajcie, że nikogo nie można zmuszać do tego, by przyniósł ciasto czy rysował plakaty, ale można się podzielić realizacją zadań tak, by każdy uczeń mógł adekwatnie do swoich możliwości czy uzdolnień włączyć się w realizację wspólnego projektu, przecież cel jest jeden – ciekawa wycieczka, a wspólne działanie pozwala budować piękne, szkolne przyjaźnie i wzmacnia empatię.

***

Jeśli macie jakiś problem, ktoś łamie wasze prawa, napiszcie do nas (redakcja@victor-junior.pl, w temacie: list do Rzecznika), a my przekażemy wasz list Rzecznikowi Praw Dziecka.

 

Zdjęcie: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak z dziećmi, fot. Piotr Molęcki/BRPD

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *