Daj sobie pomóc!

Dowiedz się, z kim można porozmawiać o problemach!

  • Z rodzicami. To naprawdę pierwszy i najlepszy wybór. Chociaż czasami wydaje się, że rodzice nic nie rozumieją – mają oni znaczącą przewagę nad wszystkimi innymi doradcami. Przede wszystkim doskonale znają ciebie i dobrze ci życzą. A po drugie oni to już naprawdę wszystko przeżyli. Mama też miała w szkole podstawowej przyjaciółki, z którymi się kłóciła. Tata też był zakochany. I potrafią doradzić jak nikt inny. Trzeba im tylko zaufać.

 

A kiedy nie można porozmawiać z rodzicami, bo np. to oni są problemem, co możecie zrobić? Wtedy na szczęście pozostają jeszcze inne drogi…

  • Specjalista w szkole. Najlepiej, gdyby taką osobą był wychowawca, ale niestety nie zawsze to wychowawca jest nauczycielem, któremu najłatwiej się zwierzyć. Wtedy warto poszukać innej (dorosłej) osoby, która może ci pomóc. Idealnym wyborem jest psycholog szkolny. To osoba niejako zawodowo zajmująca się pomaganiem w kłopotach. Naprawdę! Co ważne, psychologa obowiązuje tajemnica, więc jeśli nie będziesz sobie tego życzył, taka osoba nikomu nie zdradzi twoich sekretów, rozterek, wątpliwości.

 

A kiedy problem dotyczy typowo „nastolatkowych” spraw? Tu najlepiej sprawdzi się trzeci pomocnik do zadań specjalnych…

  • Przyjaciółka / Przyjaciel. Nikt cię tak nie wysłucha jak przyjaciel, jeśli zakochałaś się nieszczęśliwie, nie radzisz sobie z cerą trądzikową czy nie wiesz, jakie ciuchy założyć na czyjeś urodziny. Wprawdzie przyjaciel nie ma takiego doświadczenia życiowego jak twoi rodzice ani takiej wiedzy jak psycholog szkolny, ale ma za to dobre chęci, a samo zwierzenie się komuś życzliwemu często wystarczy, żeby poczuć się lepiej.

 

 

Nie walcz w pojedynkę!

Powiedzenie mówi, że radość dzielona z drugą osobą, cieszy podwójnie, a kłopot dzielony z kimś innym, jest już tylko połówką kłopotu. Dlatego pamiętajcie! Z problemami nigdy nie warto walczyć w pojedynkę!

 

Więcej o rozwiązywaniu nastolatkowych problemów, znajdziesz w „Victorze Juniorze” nr 8/2018! Zapraszamy do czytania! 🙂 

Junior_08_2018okladka.indd

 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *