,,Laboratorium pod napięciem”, w której zawarta zostanie m.in. zagadka z elektromagnesami, alarmami przeciwwłamaniowymi i innymi gadżetami do złożenia w domu.

niki-i-tesla

Fabuła pierwszej z serii książek toczy się w opuszczonym domu na końcu ulicy. Tajemnicza dziewczyna w oknie na piętrze. Podejrzany czarny SUV kryjący się za każdym rogiem. Kiedy Niki i Tesla Holt zostają wysłani na wakacje do swojego ekscentrycznego wujka Newta, nieoczekiwanie odkrywają, że w okolicy roi się od sekretów. Co tam się dzieje? Aby rozwiązać zagadkę (i ocalić skórę), rodzeństwo będzie musiało wykorzystać przedmioty codziennego użytku do stworzenia elektromagnesu, wyrzutni rakietowej i innych szalonych wynalazków – instrukcje ich budowy czytelnicy znajdą w książeczce, więc będą mogli je samodzielnie wykonać!

Przykładowe doświadczenie z książki:

NIKi I TESLa konstruują

ELEKTROMAGNES
I PODNOŚNIK
DOMOWEJ ROBOTY

Niezbędnik:

bateria typu D (R20)

szpulka izolowanego przewodu 24 AWG

przecinak lub nożyczki

stalowy lub żelazny
gwóźdź (długości
7,5–10 centymetrów)

taśma

Budowa

  1. Zaczynając od około dwudziestego centymetra, owiń przewód wokół gwoździa tak, aby zwoje nie nachodziły
    na siebie.
  2. Z drugiej strony gwoździa również zostaw około dwudziestu centymetrów przewodu. Resztę odetnij.
  3. Za pomocą przecinaka lub nożyczek usuń po półtora centymetra izolacji z obu końców przewodu. W razie potrzeby poproś o pomoc kogoś dorosłego.
  4. Jeden koniec przewodu przyklej do ogniwa dodatniego baterii, drugi – do ujemnego.

Ostatnie kroki

  1. Kiedy podłączysz baterię, prąd elektryczny płynący przez przewód wytworzy niewidzialne pole magnetyczne. Gwóźdź zamieni się w magnes, dzięki któremu przyciągniesz niewielkie metalowe przedmioty, takie jak agrafki, gwoździki czy pinezki. Im więcej razy owiniesz przewód wokół gwoździa, tym silniejsze będzie pole magnetyczne.
  2. Kiedy skończysz zabawę, odłącz baterię. Gwóźdź i druty rozgrzewają się podczas pracy, dlatego nigdy nie zostawiaj ich podłączonych.

 

 

Autorem książki jest „Science Bob” Pflugfelder, który uczy w szkole podstawowej w Newton w stanie Massachusetts oraz Steve Hockensmith piszący powieści w Alamedzie w stanie Kalifornia.

 

Książkę wydało Wydawnictwo RM