Lekki stres pcha nas do działania, silny – paraliżuje. Dlatego dobrze jest sobie z niszczącym stresem poradzić!

1.Nie rób niczego z przyzwyczajenia

Nie chodzi o to, byś nagle zaczął chodzić w piżamie do szkoły. Albo w ogóle przestał w szkole bywać. Po prostu – myśl o tym, co robisz i zmieniaj kolejność, sposób wykonywania zajęć. Np. spróbuj posłuchać nowego rodzaju muzyki, idź do szkoły inną drogą lub kup ciuch w kolorze, o który byś siebie nie podejrzewał.

2. Nie przesadzaj – to zajęcie ogrodnika

Żadna przesada nie jest dobra. Spróbuj wypośrodkować czas między nauką a odpoczynkiem. Na zakuwanie i rozrywkę przeznacz tyle samo czasu.

3. Nie komplikuj

Nie przejmuj się drobnostkami. Szukaj raczej prostych rozwiązań. Jeśli masz problem z nauczeniem się czegoś – po prostu o tym powiedz.

4. Spójrz problemom w oczy

Nie udawaj, że wszystko gra, jeśli coś nie jest OK. Żadne problemy nie rozwiązują się same.

5. Posłuchaj

Wiej jak najdalej od hałasu, który powoduje ból w uszach i szum w głowie. Słuchaj tego, co lubisz, co najbardziej cię uspokaja.

6. Niepowodzenie to nie koniec świata

Niepowodzenia małe i te większe możesz świetnie wykorzystać. Przede wszystkim zapomnij o wpadaniu w dołki. Jeśli coś nie wychodzi – wiesz już, co musisz podszlifować, podgonić, poświęcić temu więcej czasu i uwagi.

7. Nie walcz ze smokami

Dyscyplina narzucona sobie zazwyczaj popłaca. Ale i z tym nie przesadzaj. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Co by było, gdybyś wszędzie był pierwszy, najlepszy? Daj i innym szansę! Jeśli wyznaczasz sobie cele, nie rzucaj się od razu na Mount Everest. Pochodź najpierw po Bieszczadach i Tatrach.

8. Szukaj pozytywów

Ludzie przenoszą nie tylko choroby. Potrafi my zarażać się także złym samopoczuciem, zdenerwowaniem i utratą wiary. Unikaj ludzi wiecznie jęczących i niezadowolonych. Szukaj za to towarzystwa osób pozytywnie nastawionych do życia, radosnych.

9. Nie bój się

Strach potrafi sparaliżować jak nic na świecie. Nie bój się podejmować decyzji. To naturalne, że część z nich może być niewłaściwa.

Tekst: „Poradnik skutecznej nauki” wyd. Grupa COGITO
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes