Śpią, bo muszą, czyli o zwierzakach zimą

Pewnie wiecie, że niektóre zwierzęta zimą hibernują. Co to jest hibernacja? Stan, w którym procesy życiowe organizmu zostają spowolnione. Wśród zwierząt proces ten jest naturalny.

 

Wraz z nadejściem chłodów, zmienia się praca organizmu zwierzaków. Serce bije wolniej, obniża się temperatura ciała (nawet do 1 st. C). Przerwy między oddechami mogą trwać nawet godzinę! Skąd te zmiany? Te zmiany to konieczność, zwłaszcza dla małych zwierząt. Na przemianę materii (metabolizm) i utrzymanie stałej temperatury ciała potrzebują dużo energii. Dostarcza jej codzienna porcja pokarmu, ale w zimie nie zawsze mogą go znaleźć. Dlatego nie są w stanie w tym okresie normalnie funkcjonować. Gdyby nie letarg, umarłyby.

 

Kto szykuje kryjówkę, w której uśnie zimą?

Hibernakulum, czyli kryjówkę na czas niekorzystnych miesięcy, szykują m.in.: jeże, chomiki, susły, niedźwiedzie, borsuki, nietoperze.

 

A co z zapasami?

Zwierzęta muszą zgromadzić zapasy. Zaczynają już na przełomie lipca i sierpnia. Jedzą wtedy bardziej kaloryczne pokarmy, by mieć warstwę tłuszczu pod skórą. Dodatkowo znoszą pożywienie do norek, by przekąsić po przebudzeniu. Wiele osób reaguje podobnie – po drzemce przychodzi im ochota na przekąskę. Zwierzęta mają jednak ograniczoną liczbę zapasów. Dlatego nie należy budzić ich bez powodu. Mogą nie dożyć do wiosny. Umrą z głodu.

 

Więcej o zwierzakach i ich zimowych zwyczajach przeczytacie w Victorze Juniorze nr 24/2017! Zapraszamy do czytania! 🙂

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *