Wycieczka z klasą? To supersprawa!

Jak jechać na wycieczkę skoro tak trudno ją czasem zorganizować? Przekonujemy, że na wycieczki klasowe naprawdę warto jeździć…

 

 

Jak zapobiec WYCIECZKOWEJ KLĘSCE?

  • Już na etapie planowania ustalić minimalną liczbę osób, przy której wycieczka w ogóle dojdzie do skutku. Uświadomić wszystkim konsekwencje ewentualnej rezygnacji (ale bez wpędzania w poczucie winy – przecież ktoś, kto nie jedzie, bo go na to nie stać, i tak czuje się wystarczająco źle!)
  • Od razu przy zapisach na wycieczkę ustalić zaliczkę. To pomoże „niezdecydowanym” w szybkiej deklaracji.
  • Dołożyć starań, by wycieczka wyszła jak najtaniej (może warto jechać pociągiem zamiast wynajmować autokar? Jechać w dwie klasy, żeby koszty rozłożyły się na większą liczbę osób? Załatwić noclegi u kogoś znajomego / rodziny uczniów itd.) Uwaga! Starania o obniżenie kosztów nie mogą oznaczać obniżenia bezpieczeństwa uczestników w żadnym punkcie (transportu, zakwaterowania itp.)
  • Warto pamiętać, że zwykle można wynegocjować z biurem podróży organizującym wycieczkę, że jedna czy nawet dwie osoby mogą jechać po obniżonych kosztach lub wręcz za darmo. Naprawdę warto z tego korzystać!

 

 

A gdy to wychowawca nie chce jechać?

Koniecznie trzeba poznać przyczyny. I wiedzieć, że nie ma żadnego obowiązku jeżdżenia na wycieczki! Być może za decyzją wychowawcy stoją powody osobiste (np. ma taką sytuację rodzinną, że wyjazd nie wchodzi w grę). Wówczas można próbować negocjować z innym nauczycielem, żeby zgodził się otoczyć was na wycieczce opieką. Ale do tego musicie udowodnić temu innemu nauczycielowi swoim zachowaniem, że warto was wziąć!

Jeśli jest to kara za wasze wybryki w ciągu roku, warto na zajęciach z wychowawcą ustalić, co konkretnie możecie zrobić, by wykazać, że poprawiliście swoje zachowanie – i w jakim terminie. A następnie oczywiście dotrzymać swojego zobowiązania!   

 

Coś dla nieprzekonanych… Dlaczego warto jechać na wycieczkę klasową?

  • To okazja do zobaczenia miejsc, których być może nigdy już w życiu nie poznacie, i poszerzenia swojej wiedzy (w dorosłym życiu nie zawsze zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada ciekawe historie, tak jak ma to miejsce w szkole!)
  • To bardzo integruje klasę. Wspólne przeżycia łączą ludzi. Po prostu.
  • To okazja do poznania innej twarzy dobrze znanych, wydawałoby się, ludzi. Tak, tak! Na wycieczce zwykle okazuje się, na kogo naprawdę można liczyć, kto jest marudą, komu trzeba pomóc. To unikalna okazja, by dowiedzieć się takich rzeczy o kolegach, których nierzadko znacie sześć lat albo dłużej (od przedszkola).
  • To okazja do przeżycia przygody. Prawdziwej, nie wirtualnej!
  • To okazja do poćwiczenia swojej samodzielności. Na wycieczce nie ma mamy, która przypomina: „Umyj zęby”. A wychowawca raczej nie wącha wszystkich, aby sprawdzić, kto miał kontakt z pastą i szczoteczką… 🙂

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *