Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej  Rabka Festival odbędzie się w dniach 12-15 lipca, a jego temat przewodni to „wielka przygoda”.

 

19 czerwca rozpoczęła się pierwsza tura zapisów na cieszące się ogromną popularnością warsztaty dla dzieci. Druga tura zapisów (pozostała 1/3 miejsc) prowadzona będzie od 9 lipca – tak, by mogli skorzystać przyjezdni, którzy zdecydują się w ostatniej chwili.

 

 

Wśród gości: Moni Nilsson ze Szwecji, Alexander Steffensmeier z Niemiec, Sigute Chlebinskaite i Kristina Norvilaite z Litwy oraz czołowi polscy twórcy: Anna Czerwińska-Rydel, Emilia Dziubak, Barbara Gawryluk, Piotr Karski, Barbara Kosmowska, Rafał Kosik, Radosław Krzyżowski, Marcin Szczygielski, Tomasz Samojlik, Dorota Segda, Agnieszka Stelmaszyk, Adam Wajrak, Łukasz Wierzbicki, Agnieszka Wolny-Hamkało i wielu innych.

 

W programie wystawy, filmy, warsztaty i spotkania autorskie, literackie gry terenowe, piwnica literackich zagadek i wielkie czytanie książek w wykonaniu znanych aktorów w Parku  Zdrojowym.

 

Festiwalowe wydarzenia ogarną całe uzdrowisko i zaangażują wszystkie lokalne instytucje: bibliotekę, teatry, muzea, kino, amfiteatr, szkoły, sanatoria, a nawet Podhalańską Grupę GORP. W planach między innymi: warsztaty lalkarskie, animacji poklatkowej, lepienia z gliny, barwienia tkanin, frotażu, gry na dziwnych instrumentach, tworzenia smoków – a wszystko inspirowane utworami literackimi. Bo ideą  Rabka Festival jest poszukiwanie nowoczesnych, nieoczywistych  dróg, które pozwalają ludziom, zwłaszcza tym najmłodszym i nieprzekonanym, dotrzeć do książki!

 

W jeden z festiwalowych dni (14 lipca) planujemy cykl prezentacji przeznaczonych specjalnie dla dorosłych – bibliotekarzy, nauczycieli i rodziców. Wybitni praktycy i eksperci mówić będą o nietypowych formach promocji czytelnictwa, o fantastyce, grach, komiksach, aplikacjach mobilnych, różnych formach warsztatów czytelniczych oraz o  tym, jak za granicą zachęca się dzieci do czytania.

 

Festiwalowi goście zawitają również do dzieci w szpitalach, które są partnerami przedsięwzięcia: Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jedynie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Dokładny program znajduje się na stronie www.rabkafestival.pl

 

Organizatorem festiwalu jest Agencja Promocyjna OKO, współorganizatorem Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju, wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Rabka-Zdrój.