Jak wstanę, to się położę – mawiał Garfield. I to chyba najlepsza definicja beztroskiego kociego życia. 🙂 Niestety, nie wszystkie mają tak dobrze.

 

Ludzie są dziwni. Zrywają się rano i myją wodą, chociaż mają języki i mogliby się porządnie wylizać!

Potem nakładają ubrania. Dlaczego nie wyhodują sobie futra, jak każdy porządny zwierzak? Niepojęte!

Znikają na kilka-kilkanaście godzin. Może w tym czasie zdobywają jedzenie? Faktem jest, że po powrocie zawsze dadzą coś do miski. Zatem dobrze, szkołę czy jak tam nazywają te polowania, im wybaczam. Jednak po „małym co nieco” wcale nie idą spać! Siadają przy biurku i szeleszczą papierami. Albo biorą do łapy małe urządzenie i stukają w nie palcami. Żadnego pożytku z tego nie ma! Gdyby dzięki temu pojawiała się apetyczna przekąska, to rozumiem. A tak, tylko tracą czas – choć mogliby wtedy pospać.

Z kolei w nocy, kiedy jest najlepsza pora na łowy, kiedy moglibyśmy wybrać się razem na myszki, to oni idą do łóżek!

Pomijam już milczeniem dziwny zwyczaj poruszania się w pozycji wyprostowanej i brak ogona. Choć to również dowód na wyższość kotów nad ludźmi. Ale szkoda o tym dyskutować. Lepiej pospać!  🙂

Ciekawe, ile domowych kotów myśli podobnie?

 

 

Koty to śpiochy!

Nie otwierają oczu średnio 13-14 godzin na dobę. Wyjątkowo leniwe, jak Garfield, śpią nawet 20 godz. Jednak taki spokojny żywot prowadzą tylko koty domowe. Trzeba pamiętać, że wiele dziko żyjących zwierząt ma problem ze zdobyciem pokarmu. Zmieniają zatem plan dnia, bo więcej czasu muszą przeznaczyć na polowanie. Nie zawsze też znajdą ciepłe miejsce na legowisko. Najgorsze jest jednak to, że niektórzy ludzie znęcają się nad kotami. Jeśli czworonogi przeżyją ich ataki, trafiają do schronisk dla bezdomnych zwierząt.

 

Zróbmy coś dla kotów!

Aby zwrócić uwagę na smutny koci los, 17. lutego obchodzony jest Dzień Kota. To dobra okazja, by pomyśleć, co możecie zrobić dla czworonogów w potrzebie.

Może rodzice dadzą się namówić na przygarnięcie kota ze schroniska? Jeśli nie, to skontaktujcie się z najbliższym przytuliskiem, zapytajcie, czego potrzebują i zorganizujcie zbiórkę w klasie.

Warto pamiętać, że opieka ludzi wydłuża zwierzakom życie. Dzikie koty dożywają średnio do 8 lat, a udomowione – nawet 20.

 

 Znane koty

 

Masz już w domu kota?

To prześlij do nas jego zdjęcie (na: redakcja@victor-junior.pl; w temacie e-maila wpiszcie: kot). Galerią waszych zwierzaków uczcimy Dzień Kota! 🙂 Czekamy!

 

MAGDA OPOKA

 

Więcej świetnych artykułów przeczytacie w Victorze Juniorze nr 3/2018! Zapraszamy! 🙂

Junior_03_2018_okladka.indd