Poznaj komara!

 

Przykłada szczęki do skóry człowieka, przekłuwa ją i pije krew. Wampir? Nie, komarzyca!!!

 

Komary występują na całym świecie. Znanych jest ok. 3,5 tys. gatunków! W Polsce żyją przedstawiciele 47 z nich. Na szczęście nie wszyscy gustują w ludzkiej krwi.

Niektóre samice atakują np. tylko ptaki. Dlaczego nie zadowolą się nektarem kwiatowym, jak samce? Potrzebują protein (białka) do wytworzenia jaj. Piją krew tak długo, aż napełnią swój żołądek – może to być nawet 5 mg, czyli więcej niż same ważą.

***

Jaja (do 300) składają w wodzie. Nie ma znaczenia, jaki jest jej stopień czystości. Odpowiednie będzie jezioro i staw, ale równie dobra kałuża czy ścieki. Po kilku dniach (lub dłużej, zależy od gatunku) wykluwają się bardzo ruchliwe larwy. Przez kolejne dwa tygodnie rosną i linieją, aż stają się poczwarką i zaraz potem – dorosłym owadem. I to już właściwie koniec życia. Samiec ma przed sobą jeszcze ok. 10 dni, a samica – najwyżej kilka tygodni. Dlaczego tak mało?

Komary to przysmak! Oczywiście dla wybranych gatunków. 🙂

→ Larwy zjadają ryby, płazy i wodne owady.

→ Ważki, ptaki i nietoperze gustują w osobnikach dorosłych. Jedna jaskółka czy jerzyk potrafią skonsumować tysiące owadów dziennie.

Stąd tak duża liczba składanych jaj – aby gatunek przetrwał.

 

 

Dlaczego ukłucie komara swędzi?

Samica wstrzykuje do przekłutego miejsca kropelkę śliny. Dzięki temu krew nie krzepnie i komarzyca może się posilać, jak długo potrzebuje. Ślina zawiera jednak substancję chemiczną, która podrażnia skórę.

Swędzenie to jednak drobiazg w porównaniu z zarazkami, które mogą się w ten sposób dostać do organizmu człowieka. W Afryce owady przenoszą wirusy i pasożyty, wywołujące m.in. malarię, żółtą febrę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Na samą malarię umiera ponad milion osób rocznie!

 

O innych zwierzakach przeczytacie w kolejnych wydaniach „Victora Juniora”! W każdym numerze prezentujemy niezwykłe ciekawostki! Jeśli lubicie zwierzaki i chcecie dowiedzieć się o nich więcej – zapraszamy! 🙂

Junior_10_2018_okladka.indd   Junior_09_2018_okladka.indd Junior_08_2018okladka.indd

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *