„Powiedzmy STOP szkolnej agresji” to kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka, której celem jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży, a tym samym obniżenie poziomu agresji w szkole.

 

***

Ofiarami agresji rówieśniczej są dzieci, które niczym charakterystycznym nie wyróżniają się w grupie… Dokuczają rówieśnicy, starsi, młodsi, zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Wyniki w nauce czy status materialny nie różnicują środowiska na ofiary i sprawców. Agresja może dotyczyć każdego dziecka i jest procesem, który należy zdecydowanie przerwać!

– Przemoc rówieśnicza dotyczy wszystkich. Praprzyczyną przemocy rówieśniczej jest przemoc, jakiej dziecko doświadczyło wcześniej. Dzieci uczą się obserwując nas, dorosłych. Zachowania agresywne w szkole względem rówieśników mogą być odzwierciedleniem sytuacji, z jakimi dziecko styka się poza szkołą. Czasem może to być próba odreagowania trudnej sytuacji domowej. Dlatego kluczowa jest obserwacja, rozmowa, empatia, gotowość do działania, pomocy – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

 

***

Kampania „Powiedzmy STOP szkolnej agresji” skierowana jest bezpośrednio do młodych ludzi, a głównym celem przekazu jest zmiana postaw świadków zachowań agresywnych nie tylko na poziomie deklaracji, ale także pokazanie, że rzeczywiste działanie w środowisku rówieśników ma znaczenie, jest ważne i skuteczne.

image002

Więcej o kampanii znajdziesz: TUTAJ

***

Patronat medialny: Kumpel, Victor Junior, Victor, Cogito

Kampanię wspierają medialnie: Telewizja Polska S.A., The Walt Disney Company Polska sp. z o.o., ITI Neovision S.A., Grupa EuroZet, Grupa Cogito