Rodzice faworyzują brata albo siostrę! Co robić?

• Porozmawiaj z rodzicami. Do rozmowy zasiądź przygotowany. Wybierz dobry, spokojny czas. Niech to nie będzie kolejna kłótnia, wymiana oskarżeń i oczekiwań. Podaj konkretne przykłady zachowań rodziców, które cię ranią (np. że siostra nigdy nie zmywa po sobie, a ty musisz wynosić śmieci, wyładowywać zmywarkę).

• Bądź gotów słuchać. Być może rodzice przedstawią ci argumenty nie do zbicia, dlaczego traktują siostrę / brata inaczej niż ciebie (np. bo jest młodsza, bo oni mają już doświadczenie ciebie i mniej się o nią / jego boją). Postaraj się też zrozumieć te argumenty.

• Dąż do zmienienia konkretnych zasad / zachowań, które ci przeszkadzają (np. że siostra może się kłaść później od ciebie; przekonaj rodziców, dlaczego tobie powinni na to pozwolić). Używaj konkretnych argumentów (np. bo nigdy nie spóźniasz się do szkoły, wstajesz zawsze wcześniej, bo dobrze się uczysz), nigdy – ogólników i oskarżeń (np. bo ją bardziej kochacie, bo jesteście niesprawiedliwi).

• Przygotuj się, że rozmowa może nie przynieść natychmiastowych rezultatów. Rodzice prawdopodobnie starają się traktować was równo – tylko niekoniecznie im to wychodzi. Ale każda taka rozmowa jest jak kropla, która drąży skałę. Są szanse, że da rodzicom do myślenia.

Interesuje cię ten temat? Cały artykuł do przeczytania w Victorze Juniorze nr 18/2019. Zapraszamy! 🙂