Książki dla czytelników „Victora Juniora” recenzuje 11-letnia Kalina. Znajdźcie wśród książek przez nią prezentowanych coś wyjątkowego dla siebie! Zapraszamy! 🙂

Jordi Sierra i Fabra → „Zabójcza zagadka muzyka”

Dobrze się bawicie na lekcji muzyki w szkole? No cóż, ten przedmiot niezbyt lubiła trójka bohaterów książki „Zabójcza zagadka muzyka” Jordi Sierra i Fabra.

Irene, Berto i Antonio uważają, że muzyka nigdy do niczego im się nie przyda. Po co im znajomość szesnastek, półnut, kluczy altowych, pauz? Kiedy jednak wszyscy troje dostają zdjęcie ich nauczyciela, Gustavo Valbueny, związanego i zawieszonego nad kadzią z wodą, razem z zegarem wskazującym godzinę drugą, muszą zabrać się do roboty. Muszą rozwiązać wszystkie zadania i powstrzymać przyszłego mordercę…

To opowieść, która naprawdę trzyma w napięciu. Niby znamy koniec, ale i tak nie sposób się nie ekscytować. Ponadto lektura zawiera zagadki muzyczne i łamigłówki, które można rozwiązywać wraz z bohaterami. Historia opisana humorystycznie, nieskomplikowanym i dosyć tajemniczym językiem. Przy okazji zapoznacie się z instrumentami muzycznymi, np. korą (i nie, nie gra się na drzewach), wybitnymi tancerzami, np. Anna Pavlova (nie mylić z deserem), kompozytorami, np. Bob Dylan (skojarzcie z Nagrodą Nobla z literatury). Rozdziały mają „muzyczną” numerację. Chodzi o to, że autor umiejętnie wykorzystał utwory zawierające w swoich tytułach cyfry. Jak widać, nie ma ubogiej wyobraźni. Przyznam, że z ciekawości nabrałam ochoty na ich odsłuchanie.

Odrobina kultury jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a w połączeniu z kryminalną przygodą otrzymacie muzykę dla swoich oczu!😊

*** 

 

Izabella Kaluta → „Man Zou. Chiny dla dociekliwych”

Ni hao! Chcecie wybrać się w podróż po Chinach i zwiedzić to Państwo Środka, przepełnione smokami i makaronem? Szanowni Państwo, oto „Man Zou” Izabelli Kaluty!

Co to jest Yin i Yang? Czy księżycowe ciasteczka można dostać na Księżycu? Jak smakuje włochate tofu? W jaki sposób można zjeść zupę pałeczkami? Czy mam swój chiński horoskop na życie? Dużo pytań, ale na wszystkie i więcej postara się szczegółowo odpowiedzieć autorka w tym nietuzinkowym przewodniku.

Książka zdecydowanie nie jest napisana „chińszczyzną”, ale prostym i zrozumiałym językiem! Jeżeli myślicie, że Chińczycy noszą trójkątne kapelusze i ciągle jedzą ryż, ta książka szybko wyprowadzi was z błędu. Nabierzecie ochoty na stuletnie jajka, pójdziecie na masaż stóp, gdy zaboli was żołądek, dowiecie się, że ojcem Żółtego Cesarza był smok i będziecie mogli zabłysnąć swoją wiedzą.

Całą opowieść świetnie ilustrują proste, kolorowe obrazki Jacka Ambrożewskiego z niezwykle specyficzną kreską. Na końcu książki znajdziecie „Bardzo krótki słowniczek chińsko-polski”, a także przepisy na narodowe potrawy tego bogatego w kulturę kraju.

Chiny nie będą już tajemnicą dla czytelników tej książki. Polecam ją interesującym się krajami na już-nie-tak-Dalekim Wschodzie.😊

 

W każdym wydaniu „Victora Juniora” recenzje świetnych książek! Zapraszamy do czytania! 🙂