Najlepsze książki!

Kalina Jabłonkowska – szóstoklasistka, miłośniczka książek – poleca czytelnikom „Victora Juniora” intrygujące opowieści! 🙂

 

 

KSIĄŻKA → Wendy Mass → „Mango, nie mów nikomu”

„Czasami inność polega na tym, że widzi się więcej, niż dostrzegają wszyscy” – ten cytat nie zawiera przenośni, o czym za chwilę przekonacie się, czytając „Mango, nie mów nikomu” Wendy Mass.

Mia widzi kolory. „Odkryłaś Amerykę”, pomyślicie. Nie macie racji! Ta recenzja mogłaby dla niej mienić się różnorakimi barwami i wzorami. W podobny sposób „widzi” również dźwięki. Ale o tym, przynajmniej na początku, wie tylko jej kot, Mango. Na szczęście okazuje się, że Mia nie jest wariatką, jak sama o sobie myśli. Odkrywa świat synestezji, która sprawia, że niektórzy są po prostu „inni”.

Mimo że lektura opowiada o trzynastolatce, jest przeznaczona raczej dla dzieci młodszych lub w tym samym wieku. Jednak niezależnie od tego gwarantuję, że pod koniec polecą wam łzy. Bardzo wzruszająca książka, ale trudno mi to opisać. Wystarczy sam fakt, że przy tworzeniu tej recenzji ponownie się rozpłakałam. Moim zdaniem wątek kota mógłby być trochę bardziej rozwinięty. Autorka skupiła się jednak na głównej bohaterce, a ją zajmują zupełnie inne myśli.

Idealna lektura w upalny dzień na plaży lub po męczącej wycieczce w górach. Powinna spodobać się początkującym nastolatkom, ale płci żeńskiej.

***

KSIĄŻKA → Yoon Ha Lee → „Smocza Perła”

Książki fantasy nigdy się nie znudzą, tak jak nie znudzi się wyobraźnia. Już sam tytuł – „Smocza Perła” – sugeruje, że macie szansę przenieść się do innego świata.

Zaznaczmy: Min nie jest człowiekiem. Jest lisem, który potrafi zmieniać kształty, ma doskonały węch i może posługiwać się lisią magią. To znaczy na obecną chwilę nie może, gdyż zakazała jej tego mama, z obawy przed zdemaskowaniem. Kiedy jednak okazuje się, że jej brat Jun zdezerterował z wojska z powodu legendarnej Smoczej Perły, Min ucieka z domu. Nie ogranicza się już w użyciu Czaru, poczynając od salonu hazardowego, poprzez statki kosmiczne do rozmowy z duchem i podszywania się pod jednego z kadetów armii.

Przejmująca książka opowiadająca o innej planecie, na której, choć istnieją ludzie, nie brak też smoków czy goblinów. Genialnie opowiedziana, żartobliwa historia z akcją może niezbyt szybką, ale zawierającą dużo szczegółów, które wbrew pozorom jeszcze bardziej podsycają ciekawość. Powieść zredagowana przez samego Ricka Riordana, autora „Percy’ego Jacksona i bogów olimpijskich”, a takiej reklamie nie sposób się oprzeć!J

Książkę polecam miłośnikom fantasy, fantastyki naukowej i dobrej zabawy.

 

W każdym wydaniu „Victora Juniora” znajdziecie recenzje ciekawych książek! 🙂 Zapraszamy do czytania! 🙂 

  

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *