Jakie zwierzaki macie w domu? Psiaki? Koty? Inne? A czy wiecie, że żółw stepowy jest aktywny głównie wiosną? Lubi zagrzebywać się w norkach… Czy nadaje się na twojego pupila? Sprawdź!

 

Zanim przyniesiesz do domu żółwia, odpowiedz sobie na pytania:

  1. Żółw w niewoli dożywa nawet 80 lat. Nie znudzi ci się?
  2. Sporą część życia gady przesypiają. Czy nie wolałbyś bardziej aktywnego pupila?
  3. Masz w domu miejsce na duże terrarium? Żółwi nie należy puszczać „na spacer” po podłodze, bo nie jest to dla nich odpowiednie podłoże. Można natomiast zrobić wybieg zewnętrzny (w ogródku) na lato.

 

Przygotuj się dobrze!

Dorosłe żółwie mają od 15 do 25 cm. Ich mieszkanko powinno być na tyle duże, by mogły w nim wędrować, ale także kopać norki. Specjaliści sugerują, że minimalne wymiary terrarium to: 1 m długości, 0,5 m szerokości i 0,3 m wysokości. Potrzebne będą także specjalne lampy grzewcze, bo gady przyzwyczajone są do słońca oraz wysokich temperatur (20-30°C w dzień i 20°C w nocy). W sumie koszt lokum z wyposażeniem to minimum 100 zł. Cztery razy więcej zapłacisz za pupila.

Warto sprawdzić, czy w twoim mieście nie ma możliwości adopcji żółwia. Zwierzę dostajesz wtedy za darmo. Ponadto w stowarzyszeniach, które znajdują nowe domy dla gadów w potrzebie, działają miłośnicy żółwi, często hodowcy, a więc najlepsze źródło informacji o twoim nowym domowniku!

 

Cały artykuł o żółwiach przeczytasz w „Victorze Juniorze” nr 9/2019. Zapraszamy!