Kobiety zmieniają świat – Maria w laboratorium

Kim była Maria Skłodowska-Curie?

Była uczoną – fizyczką i chemiczką. Urodziła się w 1867 r. w Warszawie. Zmarła w 1934 r. w Passy we Francji. Nigdy nie otrzymała (za życia) polskiego obywatelstwa. Do Francji wyjechała w wieku 24 lat z paszportem Imperium Rosyjskiego (Polski nie było wtedy na mapie Europy, kraj był pod zaborami) i nie wróciła nigdy na stałe.

 

Jakie są największe osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie?

Odkryła (wraz z mężem, Piotrem Curie) dwa pierwiastki promieniotwórcze: RAD i POLON. Oba pierwiastki wykorzystywano (jeszcze za jej życia) w badaniach nad leczeniem nowotworów.

 

Wybitne nagrody

Maria Skłodowska-Curie otrzymała Nagrodę Nobla – najwyższe wyróżnienie naukowe na świecie dwa razy: w dziedzinie fizyki i w dziedzinie chemii.

 

To jeszcze wiemy o Marii Skłodowskiej-Curie!

Na temat jej życia powstało wiele filmów i sztuk teatralnych.

Jest patronką wielu szkół (np. uniwersytetu w Lublinie → Uniwersytet UMCS).

Upamiętniono jej postać na banknotach i znaczkach pocztowych.

Na ul. Freta w Warszawie mieści się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Dlaczego Maria wyjechała do Paryża?
 • Uczona miała dwie córki, które wychowała w nowoczesnym duchu – zachęcała do ćwiczeń fizycznych, nauki.
 • Podpisywała się na wiele sposobów, np. Maria Curie, Madame Curie. Na dyplomie Nagrody Nobla widnieje podpis Maria Curie. W Polsce zwyczajowo najpierw podaje się jej nazwisko panieńskie (Skłodowska), a później nazwisko po mężu (Curie). We Francji jest odwrotnie.
 • Bardzo ładnie od dziecka rysowała. Kiedy była mała, miała ukochanego przez rodzinę wyżła Lanceta. Sportretowała go bardzo wiernie w wieku 9 lat.
 • Maria musiała wyjechać do Paryża, bo w Polsce kobiety w tamtym czasie nie mogły studiować.
 • Kiedy uczona zaczęła studia na Sorbonie w Paryżu, była tam już jej starsza siostra, Bronisława. Dziewczyny miały umowę, że najpierw Maria pracuje i finansuje studia siostry, a później role się zamienią.
 • W swoją podróż poślubną wybrała się na rowerze.
 • W 1899 r. wraz z mężem zdobyli najwyższy szczyt polskich Tatr, Rysy. Warto pamiętać, że w tamtych czasach nie istniały jeszcze górskie szlaki, a kobiety wspinały się w długich sukniach i nakryciach głowy.
 • Przyjaźniła się z wybitnym fizykiem Albertem Einsteinem. Chodziła z nim m.in. na górskie wędrówki i żeglowała.
 • Jako jedna z pierwszych kobiet w historii zrobiła w 1916 r. prawo jazdy.
 • Podczas I wojny światowej noblistka organizuje pomoc szpitalom – zdobywa samochód, urządzenie rentgenowskie i jeździ po Francji specjalnie przystosowanym do badań ambulansem prześwietlając rannych. Lekarze dzięki zdjęciom rentgenowskim widzą, gdzie utknęła kula po pocisku i mogą precyzyjnie operować żołnierzy.
 • Notaki, jakie zostawiła po sobie uczona, są skażone promieniotwórczo, dlatego są przechowywane w ołowianych pudełkach.

fot. delcarmat/Shutterstock.com 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *