Trudno to sobie wyobrazić, ale na świecie nie wszędzie dziewczynki mogą robić to samo co chłopcy. Dlatego kobiety walczą o swoje prawa. Poznajcie Malalę Yousafzai, która głośno upomina się o równe prawa dla wszystkich.

 

Prawa kobiet – co to? 

To działania, które mają zwrócić uwagę na to, że w różnych częściach świata kobiety nie mają takich samych praw jak mężczyźni, nie mogą np. chodzić do szkoły czy prowadzić samochodu. A przecież wszyscy powinni być traktowani równo, mieć takie same prawa.

 

Kim jest Malala? 

Malala jest pakistańską działaczką na rzecz praw kobiet. Urodziła się 12 lipca 1997 r. w Pakistanie. Przyszła na świat w rodzinie należącej do niższej klasy średniej. Jako mała dziewczynka Malala chodziła do szkoły dla dziewcząt, której dyrektorem był jej tata. Uczyła się m.in. mówić w trzech językach: paszto, urdu i po angielsku. Kiedy miała dziesięć lat, władzę w prowincji, w której mieszkała, przejęli talibowie. Zdecydowali oni o zamknięciu takich szkół i Malala nie mogła się już uczyć. Wtedy zaczęła prowadzić blog.

Blog stał się popularny w całym kraju, a wkrótce i na świecie, co nie podobało się tym, którzy w Pakistanie zamykali szkoły dla dziewcząt.

W 2012 r. wraz z dwoma innymi dziewczętami padła ofiarą ataku talibów na autobus. Została raniona kulą w głowę i szyję. Przez długi czas pozostawała w stanie krytycznym.

W wieku szesnastu lat wygłosiła przemówienie na forum ONZ. Użyła w nim powiedzenia: „Pióro jest potężniejsze niż miecz”. Mówiła o potrzebie powszechnej edukacji (w tym edukacji dziewcząt) w swoim kraju.

Nobel dla Malali

W 2014 r. Malala otrzymała szczególne wyróżnienie – pokojową Nagrodę Nobla. Gdy ją odbierała, miała zaledwie 17 lat i była najmłodszą laureatką tego wyróżnienia w historii.

 

Więcej o Malali przeczytacie w Victorze Juniorze nr 12/2021. Zapraszamy! 

Zdjęcie wprowadzające: StunningArt/Shutterstock.com