– Co się stało? – Karolina próbowała podpytać Olę, dlaczego nie zaprosiła jej jako jedynej z klasy do siebie na imprezkę noworoczną. – Przecież jesteśmy przyjaciółkami…

– To nie było żadne ważne spotkanie – powiedziała Ola, dziwnie się uśmiechając. – Słyszałam, że się nie nudziłaś i spędzałaś czas z Wiktorią – dodała.

Karolina była w szoku, gdy zrozumiała przekaz. Jeśli chce się przyjaźnić z Olą, nie może spotykać się z nikim innym. Przyjaciółka wyraźnie nią manipulowała. Obrażając się, chciała ją skłonić do zrobienia tego, na co Karolina nie miała ochoty, czyli zaprzestania kolegowania się z Wiktorią.

 

Czym jest manipulacja?

To forma wywierania wpływu na drugą osobę w taki sposób, żeby tamta realizowała cele manipulatora.

 

Jak działa manipulator? Ma różne techniki.

Przykład: Aśka prosi młodszego brata, żeby posprzątał za nią pokój.

– Miałem iść do Mateusza – mówi Maks.

– Jak nie posprzątasz, to nie będę mogła zaprosić Matyldy, a musimy robić prezentację na historię. Nie dostanę dobrej oceny, jeśli Matylda nie przyjdzie.

Maksowi robi się żal siostry i godzi się posprzątać pokój. Aśce udało się wmówić mu, że jej ocena z historii zależy od niego. Choć to przecież nieprawda.

 

Przykład: Iga chce, żeby przyjaciółka napisała za nią referat z polskiego.

– Nie mam czasu, jadę po karmę dla zwierzaków – usiłuje wykręcić się od niechcianego zadania Kaja.

– To chociaż odrób za mnie te dwa zadania z matmy – proponuje Iga.

I Kaja się zgadza. Bo skoro nie uległa „większej” prośbie, czuje się w obowiązku ulec choćby tej mniejszej. A nie powinna nic robić za Igę.

 

Przykład: Ciocia dzwoni i prosi Wiktora, żeby wytłumaczył jej synkowi, jak zbudować jakiś element w Minecrafcie. Wiktor się zgadza, bo lubi tę grę. Chłopak nie przewidział tylko jednego. Że kiedy przekroczy próg domu kuzyna, ciocia powie:

– Skoro już jesteś, to poucz się z Jaśkiem do sprawdzianu z polskiego.

Wiktorowi głupio jest odmówić, więc – choć zupełnie nie miał na to ochoty – spędza całe popołudnie na uczeniu kuzyna do sprawdzianu z polskiego. Wbrew swojej woli.

 

Przykład: Gośka nie rozumie, co się stało. Wczoraj były z Anią w kinie. A dziś Anka zachowuje się, jakby jej nie znała.

Gośka zaczyna się zastanawiać, co mogła zrobić nie tak. Jeszcze usilniej zabiega o uwagę Ani. A Ance o to właśnie chodzi, żeby zyskać dodatkową atencję. Przyciąganie i odpychanie. Uśmiech i lodowaty chłód. Tak właśnie działa manipulator. Bawiąc się czyimiś uczuciami.

 

Cały artykuł do przeczytania w „Victorze Juniorze” nr 1/2022. Zapraszamy do czytania i prenumeraty!

 

Zdjęcie wprowadzające: fot. Jihan Nafiaa Zahri/Shutterstock.com