Nastaw się pozytywnie! To, jak patrzysz na świat, jest ważne!

Dostrzegasz dobre i piękne strony tego, co cię otacza? A może nie widzisz nic oprócz tych negatywnych i złych?

 

Jak patrzysz na świat?

– Od września nasza klasa będzie brała udział w projekcie wymiany listów ze szkołą w Irlandii – zaczęła pani od angielskiego. – Będziemy co tydzień umieszczali wpis na wspólnym blogu, żeby uczniowie z Dublina wiedzieli, co się u nas dzieje, a co miesiąc będziemy wysyłali tradycyjne listy…

Nauczycielka mówiła dalej, ale Milena już oddała się marzeniom. To wszystko brzmiało fantastycznie! Od dawna miała poczucie, że w ich szkole za mało się dzieje. A teraz rysowała się naprawdę ciekawa perspektywa. Może pozna w Irlandii przyjaciółkę? I na pewno poprawi angielski… Będzie świetnie.

Inny punkt widzenia

Co, też jesteś załamana? – mruknęła Wiki, koleżanka Mileny. – Że też my mamy takiego pecha! Żadna inna klasa nie będzie robiła projektów, tylko my! Wiesz, jak to będzie wyglądało? Zero czasu po szkole, ciągle jakieś listy, wpisy na blog… Pewnie za brak wpisu będzie obniżenie oceny z zachowania… Masakra!

Milena zastanowiła się. Rzeczywiście, jeśli będzie wyglądało to tak, jak Wiki przedstawiała, cały projekt nie zapowiada się już zachęcająco. Chciała powiedzieć, że przecież może być zupełnie inaczej, że to szansa… Ale w tym momencie uświadomiła sobie, że to nie ma sensu. Wiktoria taka właśnie była. We wszystkim dopatrywała się złych stron. Żadne racjonalne argumenty by jej nie przekonały. Była po prostu urodzoną pesymistką.

 

Pesymista to człowiek, który ma tendencję do upatrywania we wszystkim ciemnych stron. Jak mówią psychologowie, dla niego szklanka zawsze jest do połowy pusta.

Z kolei optymista to człowiek, który patrzy na świat pozytywnie. Spodziewa się raczej dobrego, jest przychylnie i życzliwie nastawiony do życia. Dla niego szklanka jest do połowy pełna.

 

Dlaczego warto być optymistą?

→ Ludziom żyje się z nim łatwiej. Większość ludzi, kiedy ma wybór, woli przebywać z kimś, kto jest pozytywnie nastawiony do życia, pogodny, niż z kimś, kto narzeka.

→ Optymiści są zdrowsi i silniejsi. Mają lepszą sprawność fizyczną, bo chętniej ćwiczą, zamiast użalać się nad sobą. Szybciej zwalczają infekcje.

→ Optymiści mają większy wpływ na rzeczywistość. Wierzą, że można zmienić to, co im się nie podoba, więc podejmują działania. Pesymiści zakładają, że nic i tak się im nie uda, więc nawet nie próbują.

  

KOMPLEKSY niszczą optymizm!

Kompleks to subiektywne przekonanie osoby o jakimś jej braku czy niedoskonałości. Na przykład osoba, która ma kompleks na punkcie swojej wagi, będzie przekonana, że jest za gruba, nawet jeśli ma normalne BMI.

Warto pracować nad swoimi kompleksami, bo… 

  • …kiedy już raz się do nas „przykleją”, zaczynamy wierzyć, że właśnie one są rzeczywistością.
  • …osobom z kompleksami trudno być pozytywnymi i uśmiechniętymi wobec innych. Są przekonane, że są gorsze od innych, więc samo to stanowi powód do skwaszonej miny i negatywnego nastawienia.
  • …hamują inicjatywę. Po co się starać, skoro i tak jestem… (i tu następuje cała lista cech, których dana osoba w sobie nie lubi)?
  • …sprawiają, że nie można nawiązać prawdziwych relacji. Osoba zakompleksiona niechętnie wchodzi w nowe znajomości, bo od każdego spodziewa się „ataku”. Tylko czeka, kiedy ktoś powie jej, że coś robi źle, że wygląda nie tak.

 

fot. Studio Romantic/Shutterstock.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *