Oszczędzanie – warto się go nauczyć. Co może pomóc?

 

Ada i Kamil dostają takie same kieszonkowe. Kamil już rok temu poprosił rodziców, żeby założyli mu konto oszczędnościowe. Rodzice wpłacają mu całą kwotę na konto. Ada nie chciała konta oszczędnościowego. Co miesiąc dostaje od rodziców kieszonkowe do ręki. Zgadnijcie, komu udaje się oszczędzić?

Kamil nie ma z oszczędzaniem problemu, jednak Adzie ciągle się nie udaje – wydaje wszystko, co dostaje.

 

Poznaj zalety założenia konta oszczędnościowego!

 

W Banku Pekao S.A. istnieje możliwość założenia konta dla was. Możecie na nim trzymać swoje pieniądze albo oszczędzać na różne cele w wirtualnych skarbonkach. Rodzice na to konto mogą przelewać wam kieszonkowe. Fajne jest też to, że możecie korzystać z aplikacji PeoPay KIDS i mieć swoją własną kartę do konta!

 

Niektóre osoby wahają się, czy warto zakładać konto oszczędnościowe w banku, bo wierzą w MITY… Przyjrzyjmy się im uważnie.

Jeśli już się wpłaci pieniądze na konto oszczędnościowe, nie można ich wypłacić przed określonym czasem, czyli nie ma się dostępu do swoich własnych pieniędzy.

MIT. Środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym można w każdej chwili wypłacić, ale to się zwyczajnie nie opłaca, bo traci się wtedy odsetki od oszczędzanej kwoty. Celem konta oszczędnościowego jest oszczędzanie.

 

Konto oszczędnościowe to inaczej lokata.

MIT. Choć oba produkty są podobne, pieniędzy na lokacie rzeczywiście nie można w zasadzie wypłacać przed określonym czasem, podczas gdy środki z konta oszczędnościowego można bez problemu wypłacać, można je też powiększać, dopłacając do istniejącego salda na koncie.

 

Nie warto zakładać konta oszczędnościowego, skoro można trzymać pieniądze na zwykłym koncie osobistym.

MIT. Konto oszczędnościowe bardziej się opłaca osobom, które rzeczywiście planują oszczędzanie (odkładanie środków na określony cel), bo każda kwota odłożona na koncie oszczędnościowym wypracowuje dla właściciela zysk w postaci odsetek. Oprocentowanie jest zwykle wyższe na koncie oszczędnościowym niż na koncie osobistym.

 

Cały artykuł do przeczytania w Victorze Juniorze nr 5/2022. Zapraszamy do czytania i prenumeraty

Zdjęcie wprowadzające: fot. Dejan Dundjerski/Shutterstock.com