Czasem wakacje nie zapowiadają się zbyt ciekawie. Jednak można zadziałać i sprawić, by były naprawdę fajne! Spróbujcie!
Dominika w tym roku nie cieszyła się na odpoczynek od szkoły…
– Nie miałam nastroju – mówi. – W Ukrainie jest wojna. Do naszej klasy doszły dwie nowe osoby. Mało z nami rozmawiały, bo nie znają dobrze polskiego, ale samo patrzenie na to, jak cierpią, było przygnębiające. Do tego babcia nie mogła dojść do siebie po covidzie, którego przeszła pół roku temu, więc sama poprosiłam rodziców, żebym mogła do niej pojechać na cały miesiąc – tłumaczy nastolatka.
Po tygodniu dziewczyna miała dość. Owszem, babcia była kochana. Ale ile można siedzieć i oglądać powtórki seriali?
– Z nudy poszłam do lokalnego domu kultury – wyjaśnia Dominika. – Przeczytałam, że organizują darmowe warsztaty fotograficzne dla osób w wieku 11–15 lat. Przez chwilę myślałam, że to tylko dla lokalsów, ale okazało się, że każdy może przyjść.
Warsztaty były strzałem w dziesiątkę. Dominika już wie, co będzie robiła w ferie zimowe.
– Chcę wziąć udział w drugiej części tych warsztatów. Już się zapisałam, a babcia się ucieszyła, że wnusia znowu ją odwiedzi – śmieje się.
Co może się sprawdzić, jeśli spędzasz wakacje w domu?
- Domowe karaoke. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i grupa równie nudzących się koleżanek czy kolegów albo członków rodziny.
- Nauka pływania. Na wielu basenach latem młodzież może za darmo (albo za symboliczną opłatą) nauczyć się pływać. Umiejętność zawsze potrzebna. Nie przegap tej szansy!
- Eksperymenty w kuchni. Umów się z przyjaciółmi na wspólne gotowanie. Może okazać się to dobrą zabawą!
- Dzień bez komputera i telefonu. Zrób sobie offline challenge. Ile wytrzymasz bez elektroniki? Co wtedy możesz zrobić? Daj sobie szansę, a masz okazję przeżyć niesamowite przygody! Może urządzisz jakieś zawody nieopodal domu, np. chodzenie po linie zawieszonej między drzewami, co ty na to?
- Piknik w ogrodzie. Wystarczy kawałek trawnika, kocyk, pyszna lemoniada, samodzielnie przygotowane przekąski, trochę słońca i koleżanki czy koledzy z okolicy. Można pograć w Monopoly albo w inną grę. Polecamy też karty.
fot. Dmitry Naumov/Shutterstock.com
Poznaj 8 sposobów na przełamanie się i nawiązanie nowych znajomości!
1. Uśmiechaj się.
Naukowcy udowodnili, że ludzie, którzy są uśmiechnięci, są odbierani jako bardziej otwarci. Chętniej nawiązuje się z nimi kontakt.
2. Odejdź od swojej grupy.
Nie znaczy to, że masz udawać, że nie znasz swoich przyjaciół, ale nie trzymaj się ich kurczowo. Lato to czas oferujący wiele możliwości. Pojawiła się nowa koleżanka, która przyjechała w odwiedziny do swojej cioci, mieszkającej w twoim bloku? Porozmawiaj z nią. Może się zaprzyjaźnicie?
3. Przyjmuj zaproszenia.
Jeśli ktoś zaprasza cię na ognisko, idź. Nie zakładaj z góry, że „będzie beznadziejnie” albo „nie masz się w co ubrać”.
4. Wychodź z psem.
To najlepszy sposób na poznanie rówieśnika, który też kocha zwierzęta.
5. Zapisz się na nowe zajęcia.
Najlepiej takie, których nie spróbowałbyś w ciągu roku. Klub filmowy w domu kultury? Zajęcia z kaligrafii? Klub Przyrodnika? Klub Miłośnika Przygód? Dlaczego nie! Możesz też zacząć zbierać rośliny do zielnika czy zrobić „las w słoiku”, czym pochwalisz się nowym znajomym.
6. Nie myśl o sobie jako o osobie nieśmiałej.
Jeśli zaczynasz nową znajomość od stwierdzenia „Ja to już tak mało mówię”, automatycznie zostaniesz zaklasyfikowany do grupy „małomówni”. Nie ma w tym nic złego, ale czy koniecznie musisz w te wakacje wchodzić z „etykietką”?
7. Ćwicz umiejętność rozmowy, tzw. small talku.
Nie przepuść żadnej okazji, żeby zapytać sąsiadkę o zdrowie czy koleżankę babci o pobyt w sanatorium. Dzięki takiemu zachowaniu nie tylko będziesz postrzegany jako człowiek uprzejmy, ale też nauczysz się rozmawiać z różnymi ludźmi i na różne tematy, a to doskonała szczepionka na nieśmiałość.
8. Inicjuj.
Jeśli masz ochotę na rowerowy rajd, nie czekaj, aż ktoś cię na niego zaprosi. Sam opracuj trasę i zaproś do udziału osoby, które wydają ci się zainteresowane pomysłem.
Cały artykuł do przeczytania w Victorze Juniorze nr 7/2022.
Zapraszamy do czytania i prenumeraty!
Zdjęcie wprowadzające: Rohappy/Shutterstock.com