Otaczają was różni ludzie – rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, koledzy z klasy czy podwórka. Macie wielkie szczęście, bo to naprawdę ważne, by mieć ich obok siebie.

 

Dobrze mieć kumpli

Ewa nie zwierza się mamie z tego, że podoba jej się Radek czy że ma dość zaborczości swojej koleżanki Hanki. O tym mówi Lenie, przyjaciółce.
– Z Lenką rozmawiam o tym, o czym nie mogę porozmawiać z nikim innym – przyznaje. – To takie dziewczyńskie tematy.
Co ciekawe, dziewczyny rozmawiają głównie na „mesku”, choć nieraz cały dzień widzą się w szkole.
– Lepszy klimat – kwituje to krótko Ewa.
To Lenka jest też kompanką od kupowania ubrań w ciuchlandach i od mejkaupów. Z nią też robi wrzutki na Tik-Toka.
Bez Leny Ewa nie wyobraża sobie świata. I bardzo dobrze. Bo wiek dojrzewania to czas, kiedy przyjaciele stają się bardzo ważni – niekiedy nawet najważniejsi.

 

Jak dbać o przyjaźń?

Bądź lojalny. Nie zmieniaj przyjaciół jak rękawiczki. Doceń to, że znasz kogoś długo. Taka osoba pewnie wie o tobie więcej, niż dopiero co poznana osoba (choć oczywiście na nowe znajomości też się nie zamykaj).

Nie obgaduj przyjaciela/przyjaciółki. Jeśli ktoś w twoim towarzystwie mówi o nim źle albo wyśmiewa się z niego, powiedz spokojnie: Nie chcę rozmawiać o X, bo to mój przyjaciel. Normalni ludzie powinni zrozumieć. A jeśli nie rozumieją? Cóż, po prostu zmień towarzystwo.

Pamiętaj, że przyjaźń trzeba pielęgnować. Musicie się spotykać, robić wspólnie fajne rzeczy, mieć dla siebie czas.

Bądź dyskretny. Nikt nie chce przyjaźnić się z osobą, która jak tuba rozgłasza dokoła wszystko, co usłyszy.

Nie bądź zaborczy. To, że X przyjaźni się z tobą nie znaczy, że nie może już spędzać czasu z nikim innym. Przyjaźń to nie więzienie.

 

Czy wiecie, dlaczego fajnie jest mieć dobre relacje z rodzeństwem i rodzicami? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszym wydaniu Victora Juniora (nr 10/2022)!

Zapraszamy do czytania i prenumeraty

Zdjęcie wprowadzające: fot. Africa Studio/Shutterstock.com