Masz problem? Czas na rozmowę!

Rate this post

Z problemami nigdy nie powinno się być samemu. To ważne, by znaleźć kogoś, z kim będziemy mogli porozmawiać. O wszystkim.   

 
Kiedy mamy problem? 

Przeprowadzka do innego miasta, rozstanie rodziców, kłótnia z koleżankami w klasie, problemy z nauką, brak przyjaciół, dziwne zachowanie przyjaciółki, obietnice, których nie dotrzymują dorośli – problemy nastolatka mogą być różne. Im jesteśmy jednak młodsi, tym większe mamy tendencje, by uważać przejściowe kłopoty za koniec świata.

Przyznaj uczciwie, ile razy pokłóciłaś się z koleżanką i myślałaś, że nie będziecie się do siebie już nigdy odzywać? I nieważne, że po dwóch dniach się pogodziłyście i zapomniałyście o całej sprawie…

Tak właśnie jest, kiedy jest się nastolatkiem. To zupełnie normalne.

 

Najdrobniejsze przeszkody urastają do rozmiarów gór nie do pokonania…

W spojrzeniu na nie z właściwej perspektywy pomaga Drugi Człowiek. W zrozumieniu, że np. jedynka z matematyki to nie tragedia. Przecież istnieją jeszcze poprawy, konsultacje, inne terminy… I tak jest ze wszystkim!

Po co nam Drugi Człowiek?

Z problemami nigdy nie powinno się być samemu. Potrzebny jest ktoś, komu można się wygadać. Wypłakać. Kto dobrze doradzi. Kto po prostu będzie przy nas, gdy tego potrzebujemy.

Jeśli jest ci smutno, źle, świat nie ma dla ciebie sensu, porozmawiaj z kimś o tym, co cię trapi.

 

Z kim można porozmawiać o problemach?

Z rodzicami. To pierwszy i najlepszy wybór. Chociaż czasami wydaje się, że rodzice nic nie rozumieją, mają oni znaczącą przewagę nad wszystkimi innymi doradcami. Przede wszystkim doskonale znają ciebie i dobrze ci życzą (tak, tak!). A po drugie: oni to już naprawdę wszystko przeżyli. Mama też miała w szkole podstawowej przyjaciółki, z którymi się kłóciła. Tata być może też był zakochany. I potrafią doradzić jak nikt inny. Trzeba im tylko zaufać.

 

A kiedy nie można zwrócić się do rodziców, bo to oni są problemem? Wtedy na szczęście pozostają jeszcze inne drogi:

Specjalista w szkole. Najlepiej, gdyby taką osobą był wychowawca, ale niestety nie zawsze to wychowawca jest nauczycielem, któremu najłatwiej się zwierzyć. Wtedy warto poszukać innej (dorosłej!) osoby, która może ci pomóc. Idealnym wyborem jest psycholog szkolny. To osoba zawodowo zajmująca się pomaganiem w kłopotach. Co ważne, psychologa obowiązuje tajemnica, więc jeśli nie będziesz sobie tego życzył, taka osoba nikomu nie zdradzi twoich sekretów, rozterek, wątpliwości.

 

Co w sytuacji, gdy problem dotyczy typowo nastolatkowych spraw? Tu sprawdzi się pomocnik do zadań specjalnych:

Przyjaciółka/przyjaciel. Nikt cię tak nie wysłucha jak przyjaciel. Wprawdzie nie ma on ani doświadczenia życiowego jak twoi rodzice, ani takiej wiedzy jak psycholog szkolny, ma za to dobre chęci, a samo zwierzenie się komuś życzliwemu często wystarczy, żeby poczuć się lepiej.

 

Jeśli nie chcecie rozmawiać o swoim problemie z nikim znajomym (odpadają też rodzice, nauczyciele, pedagog, psycholog szkolny), możecie skorzystać z…

Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

Dzwoniąc pod ten numer, zawsze uzyskacie pomoc. Telefon jest bezpłatny, działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ze specjalistami porozmawiacie o problemach szkolnych, domowych, przemocy, złym samopoczuciu, smutku, który czujecie czy trudnych relacjach z rodzicami lub rodzeństwem.

 

W każdym wydaniu Victora Juniora piszemy o sprawach ważnych dla nastolatków!
Zapraszamy do czytania i prenumeraty!

Zdjęcie wprowadzające: VH-studio/Shutterstock.com 

 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *