Ostatnie wakacje z kuną

Rate this post

Chorwacja to nie tylko morze, ale także góry i różnorodne, zabytkowe miejsca.

 

Republika Chorwacji to najmłodszy członek Unii Europejskiej…

Do wspólnoty dołączyła 1 lipca 2013 r. Z powierzchnią ponad 56 tys. km2 zajmuje 18. miejsce wśród 27 krajów UE (Polska w tej klasyfikacji jest szósta).

Mimo niewielkich rozmiarów, Chorwację w ubiegłym roku odwiedziło prawie 14 mln turystów (w tym prawie milion Polaków). Co ich przyciąga?

Wyjątkowe w skali świata wybrzeże!

Wybrzeże dalmatyńskie utworzyło się w wyniku zalania gór ułożonych równolegle do linii brzegowej. Powstał w ten sposób system wydłużonych wysp i półwyspów oraz liczne głębokie cieśniny pomiędzy nimi. Nazwa wywodzi się od części wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego i położonej nad nim historycznej krainy Dalmacji (obecnie Chorwacja). Poza Chorwacją ten typ wybrzeża występuje w Kalifornii.

 

Split

To drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji (po stolicy – Zagrzebiu). Mieszka w nim ponad 167 tys. osób.

Centrum starego Splitu zajmuje pałac Dioklecjana, wybudowany w latach 295–305 n.e. na planie rzymskiego obozu wojskowego z murami obronnymi i wieżami. Cesarz urodził się w pobliskiej Salonie i chciał spędzić ostatnie lata życia w rodzinnych stronach. Zmarł w Splicie w 316 r. Trzysta lat później jego pałac był już ruiną, ale schronili się tam uchodźcy z Salony (uciekali przed najazdem plemion słowiańskich). Solidne mury zewnętrzne, wytyczone ulice i liczne zabudowania na powierzchni 214×175 metrów zapewniły nie tylko znakomite tymczasowe schronienie, ale dały też początek nowemu miastu. Tak narodził się współczesny Split.

 

Niewielki Trogir (ok. 11 tys. mieszkańców) to prawdziwa mieszanka stylów, tworzona przez wieki…

Pierwszą portową osadę na owalnej wyspie założyli w III w. p.n.e. greccy koloniści. Później Kozia Wieś, jak ją wówczas nazywano, dostawała się pod panowanie rzymskie, tureckie, weneckie i austro-węgierskie. Każdy z zarządców odcisnął na mieście swoje piętno. Do naszych czasów zachowała się np. Twierdza Kamerlengo (XV w.).

 

Chorwacja ma 2237 km granicy lądowej i wybrzeże długie na 5835 km (liczone razem z wyspami).

 

Kuna to waluta chorwacka, odpowiednik złotego (ich grosze nazywają się lipy). W średniowieczu na terenie Chorwacji skóry kun stosowane były w handlu jako jednostka wartości i do tego odnosi się nazwa. 1 stycznia 2023 r. Chorwacja planuje przystąpić do strefy euro, więc waluta zmieni się na euro.

 

Najwyższy szczyt Chorwacji to Vrh Dinare – 1831 m n.p.m.

 

Cały artykuł o Chorwacji do przeczytania w wakacyjnym, sierpniowym wydaniu Victora Juniora!  

Zapraszamy do czytania i prenumeraty

 

Zdjęcie wprowadzające: Twierdza Kamerlengo, fot. PeterVrabel/Shutterstock.com 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *