Mają charakterystyczny ogon i najlepiej czują się w swoim stadzie. Poznajcie lemury katta!

 

Lemury katta w naturze spotkamy tylko na Madagaskarze…

Jednak to już zapewne wiedzą fani filmu „Madagaskar”.😊 Dzięki królowi Julianowi lemur katta zyskał sławę niemal na całym świecie. Film tak spopularyzował te zwierzęta, że ludzie zapragnęli mieć je w domach… Dobrze wiedzieć, że lemury jako zwierzęta stadne bardzo źle znoszą takie życie, wolą przebywać w swoim towarzystwie.

 

W naturze lemurów katta jest coraz mniej…

Na Madagaskarze mieszka obecnie około 2 tysięcy osobników. To zwierzę to symbol Madagaskaru. Słowo „lemur” oznacza ducha, widmo, duszę zmarłego, a drugi człon nazwy „katta” nawiązuje do ich kociego wyglądu.

 

Taki ogon!

Charakterystyczny ogon lemurów katta w biało-czarne paski może być nawet dłuższy niż reszta ich ciała. Ogon służy jako swoisty drogowskaz i sygnalizator zapachowy.

Wyobraźcie sobie, że samce lemurów urządzają walki na zapachy: przed pojedynkiem wcierają w ogon wydzielinę z gruczołów zapachowych zlokalizowanych na nadgarstkach oraz okolicy ogona. Pachnącymi ogonami wymachują przed nosem przeciwnika. Takie „pojedynki” na zapachy przybierają na intensywności w okresie godowym. Służą też zaznaczeniu swojego terytorium.

 

To jest ciekawe!

Oprócz słynnego lemura katta, na Madagaskarze żyje jeszcze nieco ponad 100 innych gatunków lemurów.

Król Julian nie mógłby rządzić lemurami, bo w rzeczywistości stadu zawsze przewodzi samica.

Lemury zajmują bardzo ważne miejsce w kulturze lokalnej ludności Madagaskaru, są tam otaczane czcią i ochroną.

Lemury katta są endemitami. Oznacza to, że należą do gatunku, który występuje na wąskim, najczęściej ograniczonym lub izolowanym obszarze i nie występują nigdzie poza nim (w stanie naturalnym). Ich niewielka tolerancja dla zmian środowiska, wrażliwość na kontakt z człowiekiem i podatność na choroby powoduje, że są one bardzo narażone na wyginięcie – dlatego też prawie wszystkie gatunki endemiczne są objęte ścisłą ochroną.

 

Zapraszamy do czytania najnowszego, listopadowego wydania Victora Juniora. 

Prenumeratę można zamówić TUTAJ.

Zdjęcie wprowadzające: fot. Warszawskie ZOO; na fotografii: Lemury katta – mama z dwumiesięcznym synkiem. 

Zdjęcie lemurów publikujemy dzięki uprzejmości Warszawskiego ZOO.