Niedźwiedzie polarne – bliźniaki Grześ i Ali z Warszawskiego ZOO – świętowały 11 urodziny całkiem niedawno, bo w grudniu 2021 r.

Oczywiście ich opiekunowie życzyli im wszystkiego najlepszego – aby zawsze wzajemnie się wspierali i dzielili nawet ostatnią łyżeczką ulubionego majonezu! 🙂

Grześ i Ali pojawili się w Warszawskim ZOO jako niespełna 2,5-letnie maluchy. Te niedźwiedzie polarne przyjechały do Warszawy z zoo w Norymberdze. Było to 17 kwietnia 2013 r., tam przyszli na świat.

  

Wiecie to o niedźwiedziach polarnych?

Futro niedźwiedzi polarnych wcale nie ma koloru białego. Tworzące je włosy są wypełnione powietrzem, a to światło, które odbija się od futra, daje wrażenie, że jest białe. Skóra jest czarna, dzięki czemu pochłania promienie słoneczne.

 

Niedźwiedzie polarne mają doskonały węch! Potrafią wyczuć ofiarę z odległości około 30 km!

 

Ssaki te są nie tylko największymi niedźwiedziami na świecie, ale też największymi lądowymi drapieżnikami. Najcięższy odnotowany samiec ważył 1002 kg. Natomiast rekord długości życia – 42 lata – ustanowiła samica Debby z zoo w Winnipeg w Kanadzie.

 

W poszukiwaniu pokarmu mogą rocznie przemierzać około 15 tys. km. To bardzo dużo!

 

Trudno w to uwierzyć, ale nowo narodzone niedźwiadki ważą zaledwie około 0,5 kg! Są łyse i ślepe.

 

Dlaczego niedźwiedzi polarnych jest na świecie coraz mniej?

Niedźwiedzie polarne występują naturalnie na terenach Arktyki, czyli na obszarze Ziemi otaczającej biegun północny. Drastyczne zmiany zachodzące w naturalnym środowisku niedźwiedzi, które dosłownie topi się z powodu globalnego ocieplenia, zostały uznane za najważniejsze i bezpośrednie przyczyny zagrożenia tych zwierząt.

 

Więcej ciekawostek o zwierzętach przeczytacie w każdym wydaniu „Victora Juniora”! Zapraszamy do czytania i prenumeraty!

Zdjęcie wprowadzające publikujemy dzięki uprzejmości Warszawskiego ZOO. Na zdjęciu wprowadzającym: Niedźwiedzie polarne – bliźniaki – Grześ i Ali.