Skąd na stołach mamy chrupiący chleb, dojrzałe owoce i pyszne warzywa?

Rate this post

Bez pracy rolników, sadowników czy ogrodników nie mielibyśmy owoców, warzyw ani nawet chleba (najpierw trzeba zebrać zboże z pól). Żeby na sklepowych półkach pojawiło się mleko, rolnik musi zadbać np. o zabezpieczenie siana dla krów… Na wsi wszystkie prace są ważne i potrzebne.

 

Co dzieje się na polu latem? 

Rolnicy biorą udział w sianokosach i żniwach.

Sianokosy to koszenie trawy, suszenie jej w specjalnych belach, tak by przekształciła się w siano, i wywiezienie w miejsce, gdzie będzie chroniona przed opadami (do stodoły). Siano wykorzystywane jest jako pasza dla zwierząt.

Żniwa – czas zbioru roślin uprawnych, przede wszystkim zbóż (np. żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa) oraz roślin oleistych typu rzepak. W Polsce zwyczajowo żniwa trwają od 15 czerwca do 15 sierpnia.

Latem rolnicy robią też przegląd maszyn rolniczych – ciągników, kombajnów. Sieją rośliny, które można siać lub dosiewać latem, np. marchew, buraki ćwikłowe, pietruszkę, koper, dynię czy ogórki. Wykonują prace pielęgnacyjne, np. pikują pomidory, a także zbierają rośliny, które wysadzili pod folią, np. kalafiory i w gruncie (np. rzodkiewkę, cebulę).

 

Co robi się latem w ogrodzie?

Piękny ogród wymaga zadbania o każdą, nawet najmniejszą roślinkę. Ogrodnicy przede wszystkich regularnie podlewają rośliny, zajmują się ich pieleniem (usuwaniem chwastów) oraz zbierają plony, bo to czas zbioru np. truskawek, poziomek.

Dlaczego roślin nie podlewamy w ciągu dnia, tylko wieczorem? W dzień jest duże nasłonecznienie, więc podlanie może prowadzić do poparzenia liści i kwiatów – krople wody działają jak soczewki i przyczyniają się do skupienia światła!

 

 A co latem należy do obowiązków sadowników?

Sadownicy zbierają owoce z drzew owocujących o tej porze roku (a takich jest większość), np. z wiśni, czereśni, jabłoni, a także z krzewów, np. aronii, porzeczek. Do zadań osób pracujących w sadach należy też przerzedzanie gałązek jabłoni i grusz. Dzięki temu udaje im się dostrzec i w porę usunąć chore (np. zajęte pleśnią) owoce. Gdy gałęzie drzewek uginają się pod ciężarem owoców, a jeszcze nie przyszedł czas zbioru, sadownicy chronią je podpierając tyczkami. Przycinają też zeschłe pędy np. malin, tak by móc liczyć na jeszcze bogatszy plon.

 

Obserwujemy przyrodę: Kiedy odlatują bociany?

Niektóre bociany zaczynają zbierać się do odlotu do cieplejszych rejonów już z końcem lipca, jednak większość wyrusza w podróż ok. 15 sierpnia. Można wtedy zobaczyć na polach te ptaki w dużych grupach. W tym samym kierunku co bociany podróżują też żurawie, czaple, jaskółki, skowronki, kukułki czy dudki. Odlatujące ptaki kierują się na zachód i na południe.

 

Jeśli kochacie przyrodę, ciekawi was, jak hoduje się rośliny albo chcecie pomagać zwierzętom, pomyślcie o nauce w szkole rolniczej (po 8 klasie). Zdobędziecie zawód zgodny z zainteresowaniami, np. ogrodnika, hodowcy koni, technika weterynarii. Po szkole rolniczej macie możliwość rozwijania swoich pasji na wybranym kierunku studiów.

 

Wakacyjny, sierpniowy Victor Junior już jest dostępny! 

Zapraszamy do czytania i prenumeraty!

Zdjęcie wprowadzające: Maria Sbytova/Shutterstock.com 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *