Wilki to drapieżniki. Czym się żywią? Jak polują?

 

W polskich lasach żyje około tysiąca wilków

Miejsca, w których żyją, „podpisują” moczem, odchodami i drapaniem ziemi. Są zwierzętami terytorialnymi, więc tak znaczą swój teren. O tym, jak duży on będzie i ile osobników będzie liczyło stado, decyduje dostępność pokarmu i warunki naturalne. W Polsce watahy (to grupa wilków, która działa razem) liczą 4–5 wilków, a ich rewir to około 100 km2.

 

Wataha składa się z…

…pary wilków najważniejszych i najsilniejszych, dominujących, czyli osobników alfa, ich młodych oraz czasami wilczków z poprzednich miotów. Każdy ma obowiązki, np. są zwierzęta odpowiedzialne za:

W grupie wilkom łatwiej przetrwać, łatwiej też polować.

 

Jak działa para alfa? Jakie ma przywileje?

Para alfa znaczy teren, a samiec dodatkowo ociera się o każdego z wilków i przekazuje mu swój zapach. W ten sposób łatwo odszukać zgubionego towarzysza.

Jako jedyna ma potomstwo.

Przysługuje jej pierwszeństwo w jedzeniu. Jako pierwszy zaczyna jeść najsilniejszy wilk.

 

Czas na posiłek

Wilki polują na zające, borsuki, ptaki, dziki, jelenie czy łosie.

Rzadko atakują zdrowe zwierzęta. Łatwiej jest schwytać te osłabione i chore. Dokonują w ten sposób naturalnej selekcji w przyrodzie.

Dziennie zjadają około 1 kg mięsa. Skąd więc powiedzenie „być głodnym jak wilk”? Zwierzęta te – po dłuższym okresie niejedzenia – potrafią pożreć na raz nawet 10 kg mięsa!

Wilki pożywiają się bardzo szybko – pięć wilków w ciągu kilku godzin zje całą sarnę.

Drapieżniki mają rozciągliwe ściany przełyku, dlatego połykają duże kawałki pokarmu.

Oczyszczają teren z padliny.

Jedzą też owoce i runo leśne.

 

Obcy na terenie? Czujemy go!

Zwierzęta mają doskonały węch. Z dużej odległości poczują, że na ich teren wkroczył ktoś obcy. Nie zawsze interweniują. Czasem, przy trudnych warunkach naturalnych, zdarza się, że watahy mają wspólną część terytorium. Jednak miejsce najbardziej niedostępne, w głębi rewiru, w którym przechowywane są zapasy i urządzane jest legowisko dla samicy z młodymi, to rzecz święta. Dlatego obcych, którzy zapuścili się w to miejsce, atakuje cała wataha. To też jeden z obowiązków wszystkich członków stada – obrona szczeniaków.

 

Więcej wiadomości o wilkach i innych wyjątkowych zwierzętach – w Victorze Juniorze nr 6/2022!
Zapraszamy do czytania i prenumeraty!

Zdjęcie wprowadzające: Jim Cumming/Shutterstock.com