Pochodziła ze Szwecji. Była nie tylko znakomitą pisarką, która w swoich książkach wyczarowała niezapomnianych bohaterów, ale też działaczką ekologiczną i obrończynią praw zwierząt. Poznajcie Astrid Lindgren! 

 

Imię: Astrid

Nazwisko: Lindgren

Kiedy żyła: W latach 1907–2002

Kim była: Najsłynniejszą na świecie autorką książek dla dzieci; napisała m.in.: „Dzieci z Bullerbyn”, „Emila ze Smalandii”, „Ronję, córkę zbójnika”, „Pippi Pończoszankę”, „Braci Lwie Serce”, „Lottę z ulicy Awanturników”

 

Astrid Lindgren urodziła się niewielkiej szwedzkiej wiosce – Vimmerby…

O swoim domu rodzinnym zawsze wypowiadała się ciepło i podkreślała, że jej rodzice okazywali sobie czułość, co w czasach jej dzieciństwa nie było normą. Gdy była nastolatką, uwielbiała (wraz z koleżankami) robić innym dowcipy. Zdecydowanie można powiedzieć, że wiele bohaterek jej książek posiada umiejętności, które miała ona sama – wspinania się po drzewach czy chodzenia po dachach. Wyobraźcie sobie, że w wieku 70 lat, aby upamiętnić swój występ w jubileuszowej audycji radiowej, ta mająca poczucie humoru kobieta wspięła się na wysoki maszt w swojej okolicy!

 

Czy może pani zdjąć kapelusz?

Gdy Astrid ukończyła dziewiętnaście lat, poszła do pracy. Została sekretarką i na tym stanowisku też płatała kolegom figle. Jakby tego było mało, szokowała fryzurą, bo obcięła się na chłopczycę. W niewielkim mieście, w którym mieszkała, jej włosy były takim wydarzeniem, że obcy ludzie podchodzili do niej na ulicy, prosząc, żeby zdjęła kapelusz i żeby na własne oczy mogli je zobaczyć.

 
Świat bez Pippi?!

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Astrid wykorzystała swoje zamiłowanie do przygód i… zatrudniła się w wywiadzie. Jako pisarka zadebiutowała dopiero w wieku 37 lat, a więc w roku 1944. Swoją najbardziej znaną bohaterkę, Pippi Pończoszankę, wymyśliła, kiedy jej córka – Karin – była chora. Pierwszy egzemplarz podarowała córce na jej dziesiąte urodziny. Ale książka wcale nie od razu spodobała się wydawcom. W pierwotnej wersji została… odrzucona. Autorka usłyszała, że Pippi jest bezczelna i promuje złe zachowanie wobec dorosłych. Dopiero gdy nieco złagodziła zachowanie dziewczynki, książka ukazała się na rynku. Dzieci od razu ją pokochały i dziś mało kto wyobraża sobie, że taka książka mogłaby nie ujrzeć światła dziennego!

 

Autorka „Dzieci z Bullerbyn” została uhonorowana wieloma znaczącymi nagrodami, wśród których były m.in. międzynarodowe odznaczenie „Order Uśmiechu”, przyznawane przez dzieci, czy Nagroda im. Hansa Christiana Andersena.

 

To jeszcze wiemy o Astrid Lindgren…
Była aktywną działaczką prowadzącą akcje proekologiczne. Angażowała się w obronę praw zwierząt domowych.

Nigdy nie wyrzucała jedzenia. Zdarzało jej się po kilka dni z rzędu jeść ten sam lunch, bo nie mieściło jej się w głowie, że można wyrzucać żywność.

Jej książki przetłumaczono na 100 języków.

Słynęła ze skromności i poczucia humoru – z okazji przyznania jej Nagrody Szwedki Roku powiedziała publicznie: „Przyznajecie nagrodę Szwedka Roku osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło!”.

 

Cały artykuł o Astrid Lindgren do przeczytania w wydaniu 12/2022 „Victora Juniora”. W każdym wydaniu naszego miesięcznika prezentujemy życie wyjątkowych kobiet.

Zapraszamy do czytania i prenumeraty

Zdjęcie wprowadzające: fot. Marina Voyush/Shutterstock.com