Jeśli podczas wakacyjnej wycieczki będziecie odwiedzać Puszczę Białowieską (co polecamy), to przypomnijcie sobie, że właśnie tam przez wiele lat żyła i pracowała niezwykła kobieta – Simona Kossak.

 

Simona Kossak była miłośniczką zwierząt, biolożką, profesorką nauk leśnych i propagatorką nauki…

Pochodziła ze słynnej rodziny artystów malarzy. Od małego uwielbiała przebywać w otoczeniu zwierząt. Nic dziwnego – jej dzieciństwo nie było łatwe. Gdy się urodziła, jej mama była rozczarowana, że nowy członek rodziny to córka, a nie syn…

Jadę do Białowieży

Dorosła Simona wybrała życie z dala od ludzi i gwarnego miasta. W pewnym momencie wyjechała do Białowieży (choć marzyły jej się Bieszczady, ale tam nie było etatu dla naukowca, pozostała więc Puszcza Białowieska). Zaszyła się w Dziekance, leśniczówce położonej kilka kilometrów od najbliższych gospodarstw, bez elektryczności i bieżącej wody (wodę czerpała ze studni).

Zwierzęta będą mieszkać ze mną

We wspomnianej Dziekance szybko zaroiło się od zwierząt. Pierwszym z nich była… locha (samica świni). Pojawiły się też psy, oślica, kruk, borsuki, lisy, kuny, sarny, młoda łania, łosie, rysica, sowy i bociany, kury, pawie czy bażanty. A to wciąż nie było wszystko! Zwierzęta stanowiły cały świat Simony i jej wieloletniego partnera, z którym dzieliła leśniczówkę.

  

To jeszcze wiemy o Simonie Kossak

Prowadziła audycje o tematyce przyrodniczej w Radiu Białystok. Dzielenie się ze słuchaczami wiedzą było dla niej tak ważne, że nie przerwała nagrywania audycji nawet wtedy, gdy leżała już w szpitalu ciężko chora na nowotwór.

Była wielką przeciwniczką myślistwa i myśliwych.

Była pomysłodawczynią unikatowego na skalę światową urządzenia ochrony zwierząt – odstraszacza UOZ-1, które ostrzegało dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów.

W 2006 r. jej imieniem nazwany został jeden z dębów rosnący w Puszczy Białowieskiej.

Sama o sobie mówiła, że jest zoopsychologiem, czyli specjalistą od relacji człowieka ze zwierzęciem.

 

Cały artykuł o Simonie Kossak do przeczytania w Victorze Juniorze nr 7/2022!

W każdym wydaniu Victora Juniora można przeczytać o wyjątkowych kobietach, które zmieniały (i zmieniają) świat!

Zapraszamy do prenumeraty naszego miesięcznika! 

 

Zdjęcie wprowadzające: Puszcza Białowieska, fot. JanBeZiemi/Shutterstock.com