Indiana Jones poszukiwał zaginionych skarbów cywilizacji. Botanicy tropią najwyższe drzewa świata!

 

Na początku rzeczywiście chodziło o głowy, bo czaszki zabitych wrogów miały właściwości magiczne. Wierzyły w to plemiona w różnych częściach świata, np. Nagowie. Obecnie ludy te żyją w północno-wschodnich Indiach oraz przygranicznych terenach w Birmie. Zajmują się jednak uprawą ryżu, hodowlą jedwabników oraz tkactwem.

Później nazwę łowca głów (ang. headhunter) używano wymiennie z łowcą nagród (ang. bounty hunter). Określano w ten sposób osoby zajmujące się łapaniem zbiegów. Zawód upowszechnił się w XIX w. na Dzikim Zachodzie. Dlatego łowcy głów pojawiają się w westernach czy komiksach (np. „Lucky Luke”). Co ciekawe, zawód ten wciąż jest potrzebny.

  • Duane „Dog” Chapman potrafił łapać pięciu przestępców dziennie. W sumie od początku pracy w 1979 r. doprowadził do wymiaru sprawiedliwości ponad 7 tys. zbiegów. Swoją pracę pokazywał we własnych programach telewizyjnych typu reality show.
  • Popularność zdobyła także Brytyjka Domino Harvey. Początkowo pracowała jako modelka i DJ, ale po przeprowadzce do USA została bardzo skutecznym łowcą nagród. Po jej śmierci w 2005 r. powstał film pt. „Domino” z Keirą Knightley w roli głównej.
  • W Polsce określenia łowca głów używa się wyłącznie w kontekście pracowników agencji zatrudnienia. Headhunterzy namawiają specjalistów i menedżerów wysokiego szczebla do zmiany pracy i przejścia do konkurencyjnych firm.

A czy słyszeliście o łowcach drzew (ang. tree hunters)?

Tak nazywają się botanicy poszukujący rekordowych okazów. Zamiast broni mają taśmy miernicze i laserowe dalmierze (dalmierz to przyrząd służący do pomiaru odległości bez potrzeby jej przebywania). Przeczesują rozmaite zakątki świata, a swoje odkrycia zamieszczają w internetowych rejestrach. 

Polski rekord

Jednym z łowców drzew jest Łukasz Wilk, pracownik Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk. Razem z bratem, Przemysławem, namierzyli w ubiegłym roku najwyższe drzewo liściaste w Polsce. Jakie to drzewo?

To buk rosnący w okolicy Dąbrówki Szczepanowskiej (woj. małopolskie, powiat tarnowski). Okaz ma 48,6 m wysokości i 2,37 m obwodu.

Na świecie znaleziono tylko trzy buki wyższe niż polski.

Wszystkie dane można  znaleźć na stronach:

  • Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych: rpdp.hostingasp.pl
  • Monumental Trees: monumentaltrees.com

Obwód pierśnicowy pnia to miara używana w opisie drzew. Mierzony jest na wysokości pierśnicy (klatki piersiowej), czyli 130 cm.

NAJ…

Najwyższym drzewem w Polsce jest daglezja zielona (drzewo iglaste), nazwana imieniem Helena (okolice Barda – woj. dolnośląskie, powiat ząbkowicki). Helena ma 59,4 m wysokości i 3,49 m obwodu.

Najwyższa na świecie jest sekwoja wieczniezielona Hyperion (Park Narodowy Redwood w Kalifornii, USA) – 115,72 m wysokości, 11 m obwodu.

Za największe drzewo w historii uważa się eukaliptus królewski, ścięty w 1885 r. w Mount Baw Baw w australijskim stanie Wiktoria – eukaliptus mierzył 143 m.

Naukowcy szacują, że na Ziemi jest ok. 73,3 tys. gatunków drzew. Blisko dziewięć tysięcy wciąż czeka na sklasyfikowanie. Może zostaniecie łowcami drzew?

Zdjęcie wprowadzające: fot. Stephen Moehle/Shutterstock.com

Zapraszamy do czytania i prenumeraty Victora Juniora!