Kot to zwierzę do końca nieodgadnione. I w tym cały jego urok!

 

Jakie są koty? Tego nikt do końca nie wie… Codziennie zaskakują swoich właścicieli. Potrafią rządzić w domu i podporządkować sobie innych domowników – zarówno ludzi, jak i zwierzęta.😊 Potrafią zawłaszczać sobie całą przestrzeń i łypiąc okiem wylegiwać się na cudzym posłaniu… Zawsze doskonale wiedzą, kiedy przyjść do kuchni i prosić o jedzenie czy w którym momencie najlepiej zająć miejsce w fotelu…

Czasem koty wydają się stworzeniami marudnymi. Nieraz widzimy, jak wąchają jedzenie, odwracają się i odchodzą albo miauczą… Takie zachowanie doprowadza właściciela do białej gorączki:

– Kocie, to mięsko, które tak lubisz!

A przecież koty to stworzenia wybredne – nie zjedzą byle czego (czytaj: czegoś, czego nie lubią…).

Niektórzy czasem na swoje koty narzekają: – No nie, znowu ta kocia sierść…

Nierzadko słyszymy też: – Złaź z mojego łóżka!

Jednak posiadanie kota ma mnóstwo zalet. Potwierdzą to wszyscy, którzy mają w domu to niezwykłe zwierzę.

 

Czy z kotem można się zaprzyjaźnić?

Można na pewno próbować.😊 Co robić, by to się udało?

→ Przywitajcie się z kotem, gdy wrócicie ze szkoły. Pogłaszczcie go, żeby wiedział, że cieszycie się na jego widok.

→ Każdego popołudnia, kiedy czujecie zmęczenie szkołą, usiądźcie przy nim i posiedźcie razem. Posłuchajcie, jak mruczy. Wyciszycie się od razu – zyskacie spokój, a kot – szczęście. Bo chyba wszyscy wiedzą, że gdy koty mruczą, to są zadowolone!

Dzięki kotu macie szansę na poczucie się dobrze. Koty mają wspaniałą umiejętność wprowadzania do domu spokoju. Zauważyliście to?

 

Nauczyć się przy kocie…

Codziennie karmicie kota. Bawicie się z nim. Sprzątacie w jego kuwecie. Nie róbcie tego z niechęcią. Róbcie to z przyjemnością, ze świadomością, że robicie to dla swojego ulubieńca. Te obowiązki związane z kocim życiem uczą was systematyczności i odpowiedzialności. A to ważne cechy!

Kot przynosi wam upolowane myszy i ptaki?

Być może brzydzicie się tym i bardzo się temu dziwicie. Cóż, taka już jest kocia natura. Koty to łowcy. Pogódźcie się z tym. Kot przynosi te zdobycze, by okazać, że się o was troszczy… Nie chce, abyście byli głodni. Kot wie, że sami sobie nie upolujecie myszy, więc on ją daje z miłości i przywiązania. Kot nie jest egoistą i nie myśli tylko o sobie, jak wszędzie słyszymy. On chce dla osoby, która go kocha, jak najlepiej. Jeśli następnym razem kot przyniesie wam swoją zdobycz, pogłaszczcie go i powiedzcie, że jest prawdziwym bohaterem.

 

Lojalny jak…

Czasem są takie chwile, gdy jesteście smutni czy jest wam źle. Jeśli nie wiecie, komu się wygadać, możecie śmiało o wszystkim powiedzieć waszemu mruczkowi. Poczujecie ulgę i zyskacie pewność, że to, z czego się zwierzyliście, nikt inny nie usłyszy. Kot potrafi dochować tajemnic.

 

Do czego prowadzą nas te rozważania?

Do prostego wniosku – posiadanie kota ma wpływ na wasze życie. I ten wpływ jest zawsze pozytywny! Jeśli macie kota, idźcie teraz do niego i powiedzcie mu, że jest świetnym przyjacielem. Możecie go też pogłaskać. Na pewno nie odmówi…😊

W każdym Victorze Juniorze piszemy o zwierzętach i ich ciekawych zwyczajach! Zapraszamy do czytania i prenumeraty

Zdjęcie wprowadzające do artykułu: Nadezhda_Photo/Shutterstock.com