Jeśli będziecie w Warszawie i postanowicie odwiedzić zwierzaki z Warszawskiego ZOO, koniecznie zajrzyjcie do specjalnej, wyjątkowej przestrzeni!

 

Edukacja to nie tylko jeden z pięciu filarów (obok hodowli, nauki, rekreacji i rehabilitacji) działalności współczesnych ogrodów zoologicznych, ale także pierwszy i niezbędny krok do zmiany swoich postaw i codziennych nawyków! Dlatego w Warszawskim ZOO powstała EKOwioska, czyli nowa przestrzeń  edukacyjna, z wydzielonymi strefami funkcjonalno-tematycznymi. Na jej terenie prowadzone będą zajęcia edukacyjne z grupami szkolnymi i przedszkolnymi, w czasie których uczestnicy wezmą udział w warsztatach (segregacja odpadów, uprawa ekoogródka, szklarnia z efektem cieplarnianym, ekologiczne pozyskiwanie energii).

 

Poznajcie wszystkie strefy EKOwioski!

  1. W strefie edukacji, pod drewnianą wiatą, na czterech dużych stołach znajdziecie informacje na temat segregacji odpadów oraz czasu rozkładu poszczególnych śmieci. Zobaczycie tam stylowy zbiornik na deszczówkę, z którego bezpośrednio pobierana jest woda do podlewania ogródka ekologicznego.
  2. W strefie przyjaznej zapylaczom odwiedzicie ekologiczny ogródek, kompostownik, a także ul edukacyjny z planszami dydaktycznymi pokazującymi budowę i funkcje ula. Dodatkowo obejrzycie tu sporych rozmiarów rzeźbę pszczoły!😊
  1. W strefie ekologiczno-klimatycznej (zachęcającej do korzystania z ekologicznych źródeł pozyskiwania energii i stosowania zasad segregacji odpadów), prezentującej efekt cieplarniany, zobaczycie m.in. panele fotowoltaiczne generujące energię do podświetlenia wiaty czy tablice edukacyjne (w tym jedną w postaci koła fortuny). W tej strefie jest również niewielka szklarnia z różnymi roślinami i sadzonkami służąca do prezentacji zjawiska efektu cieplarnianego i jego wpływu na klimat.

 

Razem z Warszawskim ZOO serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca!

W każdym Victorze Juniorze piszemy o wyjątkowym świecie roślin i zwierząt! Prenumeratę czasopisma można zamówić TUTAJ!

 

Na zdjęciu wprowadzającym: EKOwioska w Warszawskim ZOO. Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości Warszawskiego ZOO.