Ssaki to zwierzęta żyworodne, co oznacza, że rozwijają się w ciele matki, przychodzą na świat w pełni ukształtowane, a następnie żywią się mlekiem matki…

Ptaki i gady zwykle składają jaja (z nich wylęgają się młode), czyli są jajorodne. Inaczej dziobak! Jest ssakiem, ale… składa jaja.

Najpierw na brzegu rzeki dziobak wygrzebuje jamę. Samica składa od 1 do 3 jaj, które wysiaduje przez 7 do 10 dni. Wylęgają się z nich młode, które do chwili opuszczenia jamy żywią się… mlekiem matki. Jednak – co ciekawe – małe nie ssą mleka, jak to się dzieje u innych ssaków, tylko… zlizują je z sierści matki, gdyż samice nie mają sutków.

Dziobaki żyją Australii, w pobliżu rzek.

Prowadzą nocny tryb życia. Po zmroku ruszają na łowy. Nurkują w poszukiwaniu pokarmu. Dziobem rozgrzebują dno rzeki, szukając wodnych zwierząt.

Mają ciało pokryte lśniącym, gęstym futrem i ogon jak u bobra, a dziób ich jest z kolei spłaszczony jak u kaczki (inną wspólną cechą dziobaków i kaczek są palce spięte błoną pławną). Inną ciekawą cechą dziobaków są ostrogi jadowe. Mimo że dziobaki nie mają wielu wrogów, muszą się bronić przed psami dingo i ludźmi. Używają w tym celu ostróg jadowych znajdujących się na nogach (jad ten nie jest śmiertelny dla ludzi, dla dingo – może być śmiertelny).

 

W każdym Victorze Juniorze piszemy o niezwykłych zwierzętach! Zapraszamy do czytania i prenumeraty

Zdjęcie wprowadzające: fot. worldswildlifewonders/Shutterstock.com