Co przydarzyło się Mary i jej przyjaciołom?

 

Autor lektury: Frances Hodgson Burnett
Tytuł lektury: „Tajemniczy ogród”, lektura z listy lektur uzupełniających
Czas akcji: XIX wiek
Miejsce akcji: początkowo Indie, później Anglia (Yorkshire, posiadłość Misselthwaite Manor)
Gatunek literacki: powieść

 

O autorce książki:
Frances Hodgson Burnett urodziła się w 1849 r. w Anglii, a zmarła w roku 1924 w Stanach Zjednoczonych. Pisała utwory dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. Najbardziej znane jej powieści to: „Mały lord”, „Mała księżniczka” i „Tajemniczy ogród”.


Czy wiesz, że…
„Tajemniczy ogród” zekranizowała (czyli nakręciła film na podstawie książki) w 1993 roku polska reżyserka, Agnieszka Holland. Warto go obejrzeć!


Czy losy Mary Lennox przypominają dzieje którejś ze znanych ci postaci literackich?

Zdecydowanie tak. Dzieje Mary przypominają historię życia Sary Crawe, bohaterki „Małej księżniczki”. Podobieństwa w historii życia Mary Lennox i Sary Crewe:
● wczesne dzieciństwo dziewczynki spędziły w Indiach;
● obie zostały wywiezione do Anglii;
● i Mary, i Sara wcześnie straciły rodziców;
● po wielu przygodach obie dziewczynki znalazły wiernych przyjaciół i nowy dom.

 

Wyjaśnij, dlaczego „Tajemniczy ogród” można określić mianem powieści psychologicznej.

Psychologia to nauka badająca procesy zachodzące w naszych umysłach oraz to, dlaczego zachowujemy się w określony sposób. Powieść psychologiczna jest to taka powieść, w której przedstawione jest życie wewnętrzne bohaterów (czyli to, co niejako „dzieje się” w ich głowach). Uwaga skupia się w niej nie na wartkiej akcji, lecz na tym, co odczuwają i przeżywają bohaterowie.
W powieści F.H. Burnett znajdziesz o wiele więcej opisów odczuć Mary niż zaskakujących, nowych sytuacji.

 

Czego symbolem jest w powieści Burnett „tajemniczy ogród”?

Symbol w utworze literackim jest to motyw odnoszący się do tej sfery rzeczywistości, która nie została ukazana bezpośrednio. Ogród z powieści F.H. Burnett może być symbolem paru rzeczy:
a) gdy przez długi czas nikt nie miał do niego wstępu, stał się symbolem zapomnienia czy nawet wymazywania z pamięci bolesnych chwil (to właśnie w tym ogrodzie zdarzył się wypadek, po którym mama Colina zmarła);
b) gdy Mary udało się do niego wejść i zadbać, by na nowo odżył, ogród stał się symbolem powrotu do życia (Colina i jego ojca), a także przemiany głównej bohaterki (dzięki pracy w ogrodzie Mary przestaje myśleć tylko o sobie).

 

Bohaterowie powieści
W „Tajemniczym ogrodzie” bohaterką pierwszoplanową jest Mary Lennox, której najbliższymi przyjaciółmi stają się Dick Sowerby i Colin Craven.

→ Mary Lennox
Urodziła się w Indiach, ale po śmierci rodziców odesłano ją do Anglii, gdzie zajął się nią wuj Archibald Craven (ojciec Mary był bratem żony pana Archibalda). W Misselthwait Manor początkowo nikt nie przepadał za Mary, gdyż była ona:
• samolubna i rozkapryszona;
• niewrażliwa na cierpienie innych;
• zbyt poważna – nie potrafiła się bawić ani nie była ciekawa świata;

 

→ Colin Craven
Rówieśnik Mary, jedyny syn Archibalda Cravena, to kolejna osoba niezbyt lubiana w Misselthwait Manor (Mary nazwała go nawet małym radżą). Z jakiego powodu? Colin:
• był rozkapryszony i egoistyczny (samolubny);
• był pesymistycznie nastawiony do życia (nie wierzył, że może być szczęśliwy);
• za bardzo przejmował się swoim zdrowiem;
• lubił rozkazywać i robić, co mu się podobało.
(Radża to władca jakiegoś obszaru w Indiach.)

 

→ Dick Sowerby
Ten wyjątkowy chłopiec, zaklinacz zwierząt, pomógł i Mary, i Colinowi stać się lepszymi osobami. Dick był wszędzie mile widziany, a jego znajomi wyrażali się o nim zawsze w jak najlepszy sposób. Dick bardzo kochał swoją rodzinę; był pracowity – pomagał utrzymać dom; był zawsze uśmiechnięty; kochał rośliny i zwierzęta, dużo o nich wiedział i potrafił godzinami o nich opowiadać.

 

Zapraszamy do czytania miesięcznika Victor Junior! W każdym wydaniu publikujemy omówienia szkolnych lektur dla klas 4, 5 i 6 szkoły podstawowej! 

Zdjęcie wprowadzające: fot. Anetta Zalewska/Shutterstock.com