Pomaga oczyszczać środowisko. Zapewnia schronienie i wyżywienie wielu gatunkom zwierząt. Co jeszcze warto wiedzieć o pałce wodnej?

 

Przygotujcie razem z nami prezentację na przyrodę lub biologię!

 

Kłącza można jeść nawet na surowo…

Zawierają ponad 50 proc. węglowodanów i 8 proc. białka.

  • Suszoną roślinę oraz pyłek przerabiano na mąkę.
  • Także z owoców lepiono placki, gotowano na papkę, dodawano do ciast lub używano do zagęszczania zup.
  • Miękkie części liści nadają się do sałatek lub – po dłuższym gotowaniu – będą przypominać szparagi.

Co to za roślina, której wszystkie części są jadalne? Pałka szerokolistna.

 

Jej zalety znali już rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej…

Niektórzy nawet walczyli między sobą o dostęp do mokradeł. Zarośla pałkowe zapewniały także mięso – mieszka w nich zwykle wiele ryb, ptaków i ssaków. Na dodatek roślinę można wykorzystać nie tylko do jedzenia…

  • Łodygi, rosnące na wysokość nawet 4 m, to doskonałe drzewce strzał.
  • Puch z przyczepionym do niego nasionkiem (brązowa część na górze) – po oderwaniu i włożeniu do worka zastąpi poduszkę lub kołdrę. Jest łatwopalny i suchy w środku nawet w czasie deszczu, więc nadaje się na podpałkę. Przyczepiony do łodygi będzie służył za pochodnię. Odpowiednio spreparowany pomoże wyleczyć oparzenia i choroby skóry.
  • Z liści wyrabia się kosze, maty, pokrycia dachowe, ubrania, sznurki.

Nic dziwnego, że niektórzy nazywają pałki bagiennym supermarketem.

 

Bezcenną zaletą pałek są ich zdolności fitoremediacyjne – pobierają z gleby zanieczyszczenia, np. metale ciężkie czy pestycydy (szkodliwe substancje wykorzystywane do zwalczania chwastów lub insektów) i zatrzymują w swoich tkankach.

 

Pałki należą do roślin bardzo ekspansywnych. Zasiedlają brzegi rzek, jezior, ale także rowów i mokradeł. Niestraszna im woda do 1,5 m głębokości. Znoszą letni brak wody, ale nie długotrwałe susze. Siewkom do życia wystarczy podmokła gleba lub płytka woda. Już w pierwszym roku rozrastają się w liczne klony. W kolejnym sezonie zakwitają i rozsiewają się z wiatrem. Potem najstarsze części kłącza obumierają.

 

Rośliny można spotkać prawie na całym świecie. W Polsce rodzime są trzy gatunki pałki wodnej:  wąskolistna, szerokolistna oraz Shuttlewortha. Mamy także pałkę pośrednią, czyli mieszańca dwóch pierwszych.

 

Zapraszamy do czytania i prenumeraty Victora Juniora! W każdym wydaniu piszemy o fascynującej przyrodzie! 

Zdjęcie wprowadzające: fot. Magda Opoka.