Klimat zmienił się tak bardzo, że klęski żywiołowe zaczynają zagrażać ludzkiemu życiu. Jakie działania – korzystne dla przyrody – możemy podejmować wszyscy?

 

Pięćdziesiąt lat temu szefowie amerykańskiego koncernu paliwowego ExxonMobil poznali wyniki badań klimatologów, które bardzo dokładnie przewidywały, jak wzrośnie globalna temperatura wraz z emisjami CO2 ze spalania ropy, węgla i gazu. Prezesi tej firmy wiedzieli, kiedy zmiana klimatu zacznie być zauważalna i groźna dla ludzkości.

Co zrobili, by temu zapobiec? Nic.

Dalej sprzedawali ropę, czerpali z niej zyski i przyspieszali zmiany klimatu. Wprowadzali też w błąd opinię publiczną. W oficjalnych pismach informowali, że „nauka nie jest w stanie potwierdzić, że spalanie paliw kopalnych wpływa na globalne ocieplenie”. Inne koncerny paliwowe robiły to samo. Gdyby nie ich szkodliwe działania, już w latach 70. XX w. rozpoczęłyby się inwestycje w energię odnawialną, a skala kryzysu klimatycznego byłaby teraz o wiele mniejsza.

 

Obrońcy przyrody od lat próbują przekonać światową społeczność, że konieczna jest ochrona najcenniejszych obszarów Ziemi…

Zamiast walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i wody czy powstrzymać wycinki lasów, ludzie doprowadzili m.in. do tego, że zagłada grozi aż 60% koralowców i 40% wszystkich roślin na świecie. Rządy deklarują chęć obrony przyrody, ale jednocześnie wydają miliardy dolarów na działania przyczyniające się do jej zagłady, jak: wylesianie terenów na potrzeby rolnictwa, nadmierne rybołówstwo czy przemysł paliwowo-energetyczny. Przyszłość planety nie jest dla nich ważna.

 

W grudniu 2022 r. w Montrealu odbyła się…

…piętnasta Konferencja Stron Konwencji o różnorodności biologicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych (w skrócie: COP15). Przedstawiciele prawie 200 państw dyskutowali o zagrożeniu, jakie powoduje działalność człowieka. Utrata kolejnych gatunków jest zjawiskiem równie groźnym jak zmiana klimatu. Populacja dziko żyjących gatunków najbardziej zmniejszyła się w Ameryce Środkowej i na Karaibach – aż o 94%. Co to oznacza? Ze stada ptaków, które liczyło 10 osobników, został tylko jeden…

 

Ważne jest, by jak najwięcej osób podejmowało działania korzystne dla przyrody! Co możemy robić?

  • Zmniejszać liczbę kupowanych towarów – wyprodukowanie nowych gadżetów i utylizacja starych to ogromne koszty dla środowiska,
  • Ograniczać jedzenie mięsa – na potrzeby hodowli bydła wycinane są bezcenne lasy.
  • Zrezygnować z jazdy samochodem i kiedy tylko to możliwe korzystać z komunikacji miejskiej lub roweru – ropa oraz inne paliwa kopalne zanieczyszczają powietrze, wody i gleby.
  • Dbać o zieleń i sadzić drzewa.

 

Cały artykuł do przeczytania w kwietniowym wydaniu Victora Juniora. Zapraszamy do czytania i prenumeraty!

Zdjęcie wprowadzające: fot. stockfour/Shutterstock.com