Tę lekturę masz szansę polubić!

Wyobraźcie sobie, że wasz nauczyciel może wysłać swoje oko, by poszukiwało zagubionych przedmiotów, zmniejszać się i zwiększać, unosić w powietrzu albo wymyślać wynalazki. Byłoby to niesamowite! Na razie jednak takie supermoce ma bohater lektury – Pan Kleks z „Akademii Pana Kleksa”. Witajcie w magicznym świecie stworzonym przez Jana Brzechwę!

 

Jan Brzechwa (żył w I połowie XX wieku) to autor nie tylko lektury – „Akademii Pana Kleksa”, ale też takich wierszy jak np.: „Samochwała”, „Na straganie”, „Na wyspach Bergamutach”, „Globus”. 

→ Czas akcji powieści: współczesny autorowi oraz czas baśniowy.

→ Miejsce akcji: teren akademii; przestrzeń bajek, do których trafia Adaś Niezgódka; przestrzeń, w której rozgrywa się opowieść Mateusza; miasto, w którym znajduje się akademia; pokój Adasia.

 

Akademia Pana Kleksa była niezwykła? Zdecydowanie!

W Akademii Pana Kleksa:
1. uczyli się tylko ci chłopcy, których imiona zaczynały się na literę „A”;
2. chłopcy uczęszczali na lekcje, których nie ma w żadnej innej szkole (np. kleksografia, przędzenie liter, leczenie chorych sprzętów);
3. niektóre zajęcia prowadził szpak Mateusz;
4. po południu chłopcy bawili się w parku, była to też nauka, ale przez zabawę i rozrywkę;
5. chłopcy byli nagradzani kolorowymi piegami.

 

Dlaczego do Akademii Pana Kleksa przyjmowani byli tylko ci chłopcy, których imiona zaczynały się na literę „A”?

To pytanie jest odrobinę podstępne. Odpowiedź na nie znajdziesz w dwóch różnych fragmentach książki. W rozdziale „Ta i inne bajki” Adaś informuje nas, że Pan Kleks „nie ma zamiaru zaśmiecać sobie głowy wszystkimi literami alfabetu”.

Natomiast w rozdziale „Kuchnia Pana Kleksa” sam założyciel akademii przyznaje, iż wie od doktora Paj-Chi-Wo, że uczniowie o imionach zaczynających się na literę „A” są zdolni i pracowici.

 

Kto jest narratorem w książce Jana Brzechwy?

Narratorem jest 12-letni Adaś Niezgódka. To on opowiada o swojej szkole, jej założycielu oraz przygodach własnych i kolegów.

 

Ważni bohaterowie

Pan Kleks – oryginał i niezwykły nauczyciel

• Wygląd zewnętrzny
Głowa: „pokryta ogromną czupryną, mieniącą się wszystkimi barwami tęczy, i okolona bujną zwichrzoną brodą, czarną jak smoła”
Nos: „bardzo ruchliwy i przekrzywiony w prawo albo w lewo”
Na nosie: „srebrne binokle, bardzo przypominające mały rower”
Pod nosem: „długie sztywne wąsy koloru pomarańczy”
Oczy: „jak dwa świderki”
Cała twarz: „po prostu upstrzona jest piegami”
Wzrost: średni, „ale nie wiadomo zupełnie, czy jest gruby, czy chudy, albowiem cały tonie po prostu w swoim ubraniu” (szerokie spodnie, obszerny i długi surdut koloru czekoladowego lub bordo, aksamitna cytrynowa kamizelka ze szklanymi guzikami, sztywny wysoki kołnierzyk, zamiast krawata – aksamitna kokardka, wszędzie pełno kieszeni)

• Pan Kleks różnił się od innych ludzi nie tylko wyglądem, lecz również umiejętnościami. Co potrafił robić?
1. Zmniejszać się i zwiększać przy pomocy pompki powiększającej.
2. Unosić się w powietrzu.
3. Naprawiać chore sprzęty.
4. Wysyłać swoje oko po zagubione przedmioty lub na Księżyc.
5. Zmieniać codziennie piegi na swojej twarzy.
6. Czytać w myślach.
7. Robić niezwykłe wynalazki.
8. Sporządzać potrawy z kolorowych szkiełek i farb.

• Pan Kleks jako nauczyciel…
…nigdy się nie gniewał, był nadzwyczajnie dobry, wyrozumiały i niestrudzony, miał wiele pomysłów.

• Co jadał Pan Kleks?
Na śniadanie – kilka kulek z kolorowego szkła popitych zielonym płynem, który przywraca pamięć. Na obiad – pigułki na porost włosów, na deser np. kwiatek nasturcji zanurzony w farbie.

 

Uczniowie Pana Kleksa

Było ich 24, czyli: 4 Adamów, 5 Aleksandrów, 3 Andrzejów, 3 Alfredów, 6 Antonich, 1 Artur, 1 Albert i 1 Anastazy. Chłopcy uczyli się, bawili oraz… pracowali. Każdy z nich musiał wywiązywać się z określonych obowiązków.

 

 

Filip i Alojzy

Czarne charaktery, czyli postacie negatywne utworu to golarz Filip oraz stworzony przez niego robot o imieniu Alojzy. Filipa możemy uznać za czarny charakter, ponieważ np. pomagał Panu Kleksowi zbudować i prowadzić akademię, ale nie był w tym bezinteresowny; zbudował robota o tylu złych cechach, że nawet Pan Kleks nie potrafił sobie z nim poradzić; nie przejmował się, że Alojzy zniszczy akademię.

 

Ciekawe!

  • Adaś Niezgódka najbardziej lubił myć się w środy, ponieważ wówczas leciał z pryszniców sok malinowy. 🙂
  • Gdzie dziś spotkacie Pana Kleksa?
    W Katowicach działa miejsce inspirowane „Akademią Pana Kleksa” o nazwie „Bajka Pana Kleksa”. Będąc tam, zwiedzicie ciekawą ekspozycję, m.in. Kuchnię Pana Kleksa czy Krainę Szpaka Mateusza. Możecie poczuć się wyjątkowo, uczestnicząc w specjalnych warsztatach z Doktorem Paj-Chi-Wo.
  • Pan Kleks miał na imię Ambroży.

 

W każdym wydaniu Victora Juniora znajdziecie omówienia lektur szkolnych, a także artykuły, które przydadzą się do przygotowania prezentacji do szkoły – na język polski, godzinę wychowawczą, historię, geografię, biologię czy przyrodę!

Zdjęcie wprowadzające: OlegRi/Shutterstock.com