Pochodziła ze Szwecji. Była nie tylko znakomitą pisarką, która w swoich książkach wyczarowała niezapomnianych bohaterów, ale też działaczką ekologiczną i obrończynią praw zwierząt. Poznajcie Astrid Lindgren!
Imię: Astrid
Nazwisko: Lindgren
Kiedy żyła: W latach 1907–2002
Kim była: Najsłynniejszą na świecie autorką książek dla dzieci; napisała m.in.: „Dzieci z Bullerbyn”, „Emila ze Smalandii”, „Ronję, córkę zbójnika”, „Pippi Pończoszankę”, „Braci Lwie Serce”, „Lottę z ulicy Awanturników”
O swoim domu rodzinnym zawsze wypowiadała się ciepło i podkreślała, że jej rodzice okazywali sobie czułość, co w czasach jej dzieciństwa nie było normą. Gdy była nastolatką, uwielbiała (wraz z koleżankami) robić innym dowcipy. Zdecydowanie można powiedzieć, że wiele bohaterek jej książek posiada umiejętności, które miała ona sama – wspinania się po drzewach czy chodzenia po dachach. Wyobraźcie sobie, że w wieku 70 lat, aby upamiętnić swój występ w jubileuszowej audycji radiowej, ta mająca poczucie humoru kobieta wspięła się na wysoki maszt w swojej okolicy!
Gdy Astrid ukończyła dziewiętnaście lat, poszła do pracy. Została sekretarką i na tym stanowisku też płatała kolegom figle. Jakby tego było mało, szokowała fryzurą, bo obcięła się na chłopczycę. W niewielkim mieście, w którym mieszkała, jej włosy były takim wydarzeniem, że obcy ludzie podchodzili do niej na ulicy, prosząc, żeby zdjęła kapelusz i żeby na własne oczy mogli je zobaczyć.
Kiedy wybuchła II wojna światowa, Astrid wykorzystała swoje zamiłowanie do przygód i… zatrudniła się w wywiadzie. Jako pisarka zadebiutowała dopiero w wieku 37 lat, a więc w roku 1944. Swoją najbardziej znaną bohaterkę, Pippi Pończoszankę, wymyśliła, kiedy jej córka – Karin – była chora. Pierwszy egzemplarz podarowała córce na jej dziesiąte urodziny. Ale książka wcale nie od razu spodobała się wydawcom. W pierwotnej wersji została… odrzucona. Autorka usłyszała, że Pippi jest bezczelna i promuje złe zachowanie wobec dorosłych. Dopiero gdy nieco złagodziła zachowanie dziewczynki, książka ukazała się na rynku. Dzieci od razu ją pokochały i dziś mało kto wyobraża sobie, że taka książka mogłaby nie ujrzeć światła dziennego!
Autorka „Dzieci z Bullerbyn” została uhonorowana wieloma znaczącymi nagrodami, wśród których były m.in. międzynarodowe odznaczenie „Order Uśmiechu”, przyznawane przez dzieci, czy Nagroda im. Hansa Christiana Andersena.
Nigdy nie wyrzucała jedzenia. Zdarzało jej się po kilka dni z rzędu jeść ten sam lunch, bo nie mieściło jej się w głowie, że można wyrzucać żywność.
Jej książki przetłumaczono na 100 języków.
Słynęła ze skromności i poczucia humoru – z okazji przyznania jej Nagrody Szwedki Roku powiedziała publicznie: „Przyznajecie nagrodę Szwedka Roku osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło!”.
Cały artykuł o Astrid Lindgren do przeczytania w wydaniu 12/2022 „Victora Juniora”. W każdym wydaniu naszego miesięcznika prezentujemy życie wyjątkowych kobiet.
Zapraszamy do czytania i prenumeraty!
Zdjęcie wprowadzające: fot. Marina Voyush/Shutterstock.com